کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

در صنعت عطرسازی و بازار عطر و ادکلن دنیا فلنکر به عطری گفته میشود که به تازگی معرفی شده و به برخی از ویژگی های عطر دیگر اشاره داشته است. این ویژگی ها میتواند باطنی یا ظاهری باشد . باطنی مثل نت ها و یا آکورد های عطر وبه وطور کلی شباهت در رایحه اصلی و جنبه ظاهری مثل نوع بسته بندی ، نام گذاری و شکل ظاهری بطری عطر میباشد. شاید بتوان به این نتیجه رسید که موفقیت نسخه اولیه یک عطر تعیین کننده ادامه پیشرفت و سیرتکاملی آن خواهد بود . کمتر مشاهده شده است که عطری از نظر فروش با شکست مواجه بشود و سپس فلنکرهایی را برایش تولید کنند. در حقیقت عطری که توسط خریداران خرید نشده و محبوبیت خوبی نداشته است مطمئنا نسخه های بعدی آن هم نمیتواند زیاد جلب توجه کند.

 

به عنوان مثال برند ژاپنی ایسی میاکی (Issey Miyake perfumes and colognes) در سال 1994 عطری به نام L'Eau d'Issey Pour Homme را معرفی کرد و بعد از آن یک قاعده کلی را در شکل ظاهری بطری ها و رایحه عطرهای تولیدی بعدی خود رعایت کرد . این ساختار حتی در نام گذاری عطرهای این برند رعایت شده است . پسوند L'Eau d'Issey همیشه در نام گذاری عطرهای مردانه ایسی میاکی استفاده شده است همچنین شکل و اندازه بطری ها نیز حفظ شده اند. تمامی عطرهای این لاین امضای ایسی میاکی پور هوم را دارند و رایحه ی عطرها نزدیک به هم بوده است.

 

لاین جاردین (Jardin) از برند فرانسوی هرمس که به معنای باغ یا بوستان میباشد و به فرانسوی ژاردین تلفظ میشود. اولین عطر از لاین ژاردین را Un Jardin En Mediterranee تشکیل داده است . بعد از آن تا سال 2015 ، چهار عطر دیگر به عنوان فلنکرهای نسخه اولیه معرفی شدند اما این 4 عطر از نظر رایحه شباهتی با مدریترانه نداشته اند در حقیقت هیچ کدام از 5 عطر این لاین از جنبه رایحه شباهتی به همدیگر ندارند و فقط شکل ظاهری یکسانی را به همراه دارند.

 

نسخه پرطرفدار زنانه از برند دیور که با نام ژادور یا جادور شناخته میشود نیز دارای فلنکرهای زیادی است . J`adore در سال 1999 پای به دنیای خوشبوی عطر نهاد و از آن زمان تا کنون 17 نسخه یا فلنکر دیگر از همین عطر تولید شده است. خودتان تصور کنید که این بانوی موقر چقدر در بین خانم ها طرفدار دارد. فلنکرهای ژادور همگی از نظر ظاهر شبیه به نسخه کلاسیک خود هستند و با تغییرات اندک و استفاده از نام های دیگر در کنار پسوندJ`Adore  و استفاده از آکورد های نزدیک به نسخه اصلی به بازار عرضه شده اند. در تصویر زیر به ترتیب از سمت چپ J`adore Christian Dior for women سپس J`adore Eau de Toilette بعد J'Adore L'Absolu و در پایان J'adore Lumiere Eau de Toilette که در سال 2016 رونمایی شده است، قابل مشاهده میباشند.

نمونه دیگر را میتوان به برند هرمس اختصاص داد. لاین Terre d'Hermes تغ هرمس (یا تق هرمس) را همه عطردوستان میشناسند. علاوه بر شکل ظاهری کلی ، رایحه فلنکرهای تغ هرمس نیز شباهت هایی را به نسخه اصلی دارند . به ترتیب از سمت چپ عطرهای Terre d'Hermes Hermes for men سپس Terre d`Hermes Parfum Hermes for men بعد Hermes Terre d'Hermes Eau Tres Fraiche و در نهایت Terre d`Hermès flacon H 2013 در تصویر قابل مشاهده می باشد.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

بحث و گفتگو در قسمت نظرات همین صفحه

فلانکر فلنکر flancer faonker flanker عطر مشابه ادکلن مشابه ادوکلون ادکلون ادکلن فلانکر چیست

پیشنهادهای رویال عطر

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت