کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

چوب های معطر بخشی از مهمترین نت ها را در عطر برایمان فراهم می آورند. اگرچه این نُت ها اغلب با عنوان «چوبی» توصیف می شوند، اما با صفت های دیگری همچون روغنی، کاجی، شیرین، لیمویی یا حتی گلی نیز میتوانند نامیده شوند. این اسانس ها از چوب های مختص به خودشان که اغلب شامل درون چوب، و در مورد چوب صندل شامل ریشه ها هم می شود، به دست می آیند. در این مورد با فهرست طولانی روبه رو هستیم که بسیاری از آن ها آشنا هستند همانند چوب صندل، سدار، و چوب بلسان بنفش (نوعی اقاقیا). سایر چوب ها شامل آمیریس یا چوب صندل غرب هندوستان، پالو سانتو یا گایاک (درختی خودرو که در مکزیک، پرو و ونزوئلا می روید)، چوب هو Ho (که از برگ های درخت کافور به دست می آید) و Muhuhu (چوب صندل آفریقایی) می شوند.

از آنجا که در این مطلب صرفا به بیان نت های چوبی برگرفته از چوب پرداخته خواهد شد، از سایر رایحه های چوبی مانند کاج که در واقع از برگ های سوزنی و شاخه های کوچک آن به دست می آید و  همچنین نعناع هندی و خزه ها سخنی به میان نیامده است.

 

چوب صندل:

اسانس چوب صندل میسور خالص (یا چوب صندل هندی Santalum album) الهام بخش ماهیت چوب های معطر باستانی است. مرموز و فراگیر است. رایحه ی بسیار لطیف و شیرین، کِرِمی و کاجی به همراه رایحه ی حیوانی ای بسیار جزئی دارد. این چوب سنگین و ریزدانه است؛ و می تواند عطر و بوی خوش خود را تا چندین دهه حفظ کند. چوب صندل یکی از عناصر مهم در عطرسازی، تهیه ی بخور، صابون ها و کِرِم های اصلاح مرغوب است. متاسفانه، چوب صندل Mysore به طور جدی در جنگل های بومی محل رشد خود کمیاب شده و به عنوان گونه های در معرض انقراض تشخیص داده شده است. برای استفاده از این درختان به جای بریدن و قطع کردن، بطور کل ریشه کن شده اند و از ریشه ی آن ها نیز مانند چوب آن استفاده شده است. صادرات آن از هند به حدود یک چهارم چیزی که در سال 1950 بود کاهش یافته است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد صندل می توانید به چوب صندل و قدمتی چهار هزار ساله! مراجعه فرمایید.

اما جایگزین های خوبی نیز برای آن وجود دارد. از آن جمله می توان چوب صندل استرالیایی (Spicatumصندل Vanuatu (نام کشوری متشکل از جزایر بسیار است که در جنوب غربی اقیانوس آرام قرار دارد) و چوب صندل کالدنین (نام ارتفاعاتی در اسکاتلند) را نام برد که استفاده از آن ها به طور چشمگیری افزایش یافته است. در تمام گونه ها، سانتالول جزء اصلی ای است که عطر مشخصی را به چوب صندل می بخشد. روغنی با کیفیت بالا از هر یک از این گونه ها می تواند جایگزین مناسبی برای چوب صندل میسور هندی باشد.

 

سدار :

چوبی، کاجی، کافوری، کمی روغنی و کمی تند، سِدارها برای اغلب ما رایحه ای آشنا دارند. با این حال، همه ی چوب های سِدر مشابه هم نیستند، طیف عطری آن ها متفاوت است و در واقع از گونه های متفاوتی حاصل شده اند. چوب سدار اطلس (سدر اطلسی) و چوب سدار هیمالیا (Deodora) هر دو «اصیل» هستند. چوب سدار اطلس رایحه ای غنی و کاجی دارد و به دلیل بالا بودن رایحه ی کافوری اش ما را به یاد کوهستان های مدیترانه ای می اندازد که موطن آن است. چوب سدار هیمالیایی نیز رایحه ای مشابه اما مشخصا مقداری متفاوت دارد.

ارس ویرجینیایی (سرو کوهی ویرجینیایی) و چوب سدار تگزاس (سرو کوهی Ashei) در واقع اعضای خانواده ی درختان سروهای کوهی هستند و رایحه ای هم خانواده با سدار دارند. چوب سرو کوهی ویرجینیایی برای هر یک از ما که چوب مدادها و قفسه ها را بوییده باشیم عطری آشنا دارد. چوب سرو کوهی ویرجینایی باکیفیت، یک نُت دلپذیر روغنی نیز علاوه بر رایحه ی غنی تر و چوبی ترش نسبت به حالت کم روغن و تند آن دارد. چوب سدار تگزاس کمی خشک تر و دودی تر است.

 

چوب بلسان بنفش :

گونه ای از درختان ماگنولیا است که از خانواده ی برگ بوها هستند. به آن اقاقیای برزیلی یا Rosewood Tree نیز می گویند که در بخش هایی از جنگل های استوایی جنوب آمریکا می رویند و گونه ای در خطر انقراض محسوب می شود. تجربه ای مکاشفه آمیز، رایحه ای شیرین و چوبی، گلی و فلفلی را به ذهن می آورد که یادآور جنگل هایی عمیق، و پر رمز و راز مناطق استوایی ست همانجاییکه سرمنشا آن نیز می باشد. لینالول ترکیبیست که به خاطر رایحه ی گلی-فلفلی آن پر ارزش است و در محصولات مختلف آرایشی بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. چوب بلسان بنفش نیز به دلیل داشتن لینالول بالا و ارزان بودنش، نه تنها برای ساخت اسانس های روغنی بلکه به عنوان منبعی برای استخراج لینالول مورد استفاده بوده است و بهمین دلیل این درخت در منطقه ی بومی خود یعنی برزیل بیش از حد برداشت شده و مورد حفاظت قرار دارد.

چوب هو Ho (درخت کافور) از آسیا حاوی مقادیر بالایی از لینالول است و می تواند به عنوان منبعی از این ماده به جای انواع دیگر درختان کمیاب مورد استفاده قرار گیرد. همچنین از مشرق زمین چوب Hinoki (سرو پاکوتاه) وجود دارد، که در حمام های ژاپنی و برای ساختن معابد، مقابر و کاخ های امپراطورها از آن استفاده می شد. این درخت به عنوان سرو ژاپنی نیز شناخته می شود و بویی چوبی، شیرین و معطر لیمویی دارد.

 

چوب گایاک و چوب آمیریس :

پالو سانتو Palo Santo ، که همچنین به عنوان چوب گایاک (Bulnesia sarmientoi) نامیده می شود، از پرو و اکوادور منشا می گیرد. اسانسی روغنی تولید می کند که به شدت چوبی و خنک است و در عین حال شیرین و نشاط آور است. این چوب و روغن اسانس آن برای پاکسازی انرژی بد از بدن همچنین خوشبوسازی خانه مورد استفاده قرار می گیرد. این چوب به دلیل جنگل زدایی جنگل های خشک چاکو (منطقه ای در پاراگوئه) و افزایش قطع بی رویه ی درختان در فهرست گونه های در خطر انقراض قرار دارد.

آمیریس (Amyris balsamifera) متعلق به غرب هندوستان بوده و به عنوان چوب صندل هند غربی شناخته می شود. بویی چوبی، شیرین و روغنی دارد که کمی کاجی و فلفلی است. این چوب تثبیت کننده ای بسیار عالی است و بیش از استفاده از رایحه ی آن، به عنوان افزایش دهنده ی ماندگاری در عطرسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

Palo Santo

 

چوب Muhuhu:

چوب Muhuhu از آفریقا به عنوان چوب صندل آفریقایی نیز شناخته می شود و همنشین فوق العاده ای برای روغن چوب صندل اصل است. کاجی و چوبی بوده به نحوی که یادآور رایحه ی خس خس است. این چوب تثبیت کننده ای خوب با رایحه ای چوبی و لطیف است. این چوب بافتی خوب دارد و در کنده کاری و حکاکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

در انتهای مطلب برای ملموس تر شدن بحث توجه شما را به عکس زیر جلب میکنیم که در آن بعضی از عطرهای دارای این روایح آمده است.

Le Voyage JoAnne Bassett for women and men

Gaiac M. Micallef for men

Precious Woods April Aromatics for women and men

Richwood Xerjoff for women and men

Hope One Seed for women and men

Vanithe Nez a Nez for women and men

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

بحث و گفتگو در قسمت نظرات همین صفحه

 

عطرهای چوبی عطر چوبی درختان خوشبو رایحه چوبی نت های چوبی اسانس های چوبی ادکلن چوبی ادوکلن چوب های معطر

پیشنهادهای رویال عطر

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت