کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورودبلاتر یک باریکه یا نوار کاغذی است که توسط عطار یا عطرساز طی فرآیند تولید و خلق یک اثر استفاده می‌گردد. این ابزار همچنین برای تست و بررسی عطر توسط کاربران عادی در هنگام خرید عطر و ادوکلن نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ( بجای آن که عطر را به پوست بمالند آن را بر روی کاغذ استعمال می‌کنند) هرچند بوی عطر زمانی که از روی بلاتر استشمام می‌شود، می‌تواند کمی نسبت به رایحه اش زمانی که بر روی پوست انسان مالیده میشود متفاوت باشد. در خصوص تفاوت ها و علت های تست روی پوست و کاغذ قبلا طی مقاله ای مفید( 10نکته مهم که در خرید عطر و ادوکلن باید بدانید) مواردی را نوشته ایم.

با اینحال یک بلاتر معمولاً حدود ۱۰ سانتی متر طول دارد گاهی نیز کمی بیشتر مثلاً حدود ۱۳ الی ۱۵ سانتی متر طول و ۱ سانتی متر عرض. ولی افرادی مثل ادموند رودنیتسکا هستند که از بلاتر با طول ۱۸ سانتیمتر استفاده می‌کنند. معمولاً عطار ها بلاتر را قبل از اینکه درون مایع درون شیشه عطر فرو برند کمی آن را خم می کنند ضمن آنکه بلاتر ها از یک طرف معمولاً کمی باریک تر از طرف دیگر خود هستند تا به آسانی بتوان آنها را درون شیشه های باریک عطر فرو برد . هرچند از لحاظ اقتصادی نیز این روش ساخت به صرفه تر است زیرا به این طریق قطر کمتری مصرف می شود.  بلاتر های حرفه‌ای معمولاً از وسط چروک ( چین) می خورند و از کاغذی با قابلیت جذب کافی نیز ساخته شده اند . برای انتخاب جنس کاغذ بلاتر هیچ قاعده خاصی وجود ندارد جز اینکه کاغذ آن نبایستی دارای‌ هیچ گونه لعابی باشد و حداقل پروسه و فرایندهای ممکن تولید کاغذ در آن اعمال شده باشد. زیرا بقایای مواد رنگ‌کننده یا رنگ برنده (سفید کننده) در کاغذ می تواند تاثیر منفی بر روی عطر بگذارد.


معمولاً چگالی یا جرم حجمی، ۱۸۰ گرم برای آن مناسب است. خرید کاغذ بلاتر از چند جنس مختلف هم ایرادی ندارد ضمن اینکه چاپخانه ها هم میتوانند آنها را به اشکال دلخواه و متفاوت مثل کارتهای تبلیغاتی متفاوت برش زده و آماده کنند حتی میتوان آنها را از کاغذ آبرنگ نیز تهیه کرد. اگر مایلید که عطر دلخواه خود را در منزل بسازید بهتر است از کاغذهای نازک تر استفاده کنید زیرا با تبخیر سریعتر عطر توسط این کاغذها می‌توان مراحل متفاوت نت های بویایی یک عطر را خیلی سریعتر تجربه کرد .

ضمناً کاغذ بلاتر مورد استفاده در فروشگاههای عطر معمولاً ضخیم تر هستند تا عطر از روی آنها دیرتر تبخیر گردد و ماندگاری بیشتری داشته باشند. این کاغذ معمولاً پهن تر بوده حتی دارای اشکال متفاوتی نیز هستند اگر به شما بلاتر حرفه ای کوهی( مثلثی) شکلی داده شود و تستر عطر شما نیز در شیشه مخصوص خود باشد ، عطر را بر روی قسمت باریک یا نوک مثلث اسپری نمایید هرچند هیچ قاعده یا روش خاص و ثابتی برای این کار وجود ندارد اگر از عطری خوشتان آمد و خواستید که بوی آن همچنان بر روی بلاتر باقی بماند کافی است تا بلاتر آغشته به آن عطر را درون یک پلاستیک در بسته نگه دارید تا هم عطر بخار نشود و هم اینکه با بوها و عطرهای دیگر قاطی نشود یا اینکه میتوانید با اتوی کمی داغ بر روی بلاتر کمی فشار داده تا عطر بر روی کاغذ بلاتر بیشتر ماندگاری داشته باشد .برای وبلاگ نویسان یا رویو نویسان عطر و یا عطر سازان، وسیله ای وجود دارد که به آن نگهدارنده بلاتر گفته می شود.

 هرگز بلاتر های عطری شده خود را بر روی میز نیندازید ،قبل از اینکار بهتر است انتهای بلاتر را کمی خم کرده در غیر اینصورت محل کار شما آلوده یا کثیف خواهد شد. می توانید نام یا نت یا هر چیز دیگر مورد نیاز خود را بر روی آن بنویسید.

 وقتی با مواد ناآشنا کار می کنید برای ترکیب کردن مواد مختلف بهتر است در حداقل ممکن از آن مواد بر روی بلاتر استفاده کرده چون ممکن است این مواد بسیار نافذ و سنگینی باشند و باعث گیج شدن شما گردد.

جمع‌آوری بلاتر از عطرهای مختلف برای برخی افراد یک سرگرمی است ولی قطعا از تست یک عطر بر روی پوست میتوان نتیجه بسیار بهتری گرفت.


نگارنده این مقاله موسیقیدان، عطار و یک شیمیدان است همچنین یک محقق و متخصص در شیمی مواد خوشبو می باشد، فارغ التحصیل دانشگاه ایالتی لومونوسوف مسکو در سال ۱۹۹۹ است و برای وبلاگ تحلیل عطر معروف https://leopoldray.blogspot.com/ به زبان روسی مطلب می نویسد.

تست عطر

پیشنهادهای رویال عطر

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت