کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

با کاهش دما و سرد شدن هوا، گرایش ها و سلایق عطری افراد همچون پیچش های موجود در دود،  به سمت روایحی تغییر جهت می دهد که معمولاً در آب و هوای گرم تر اصلاً گزینه خوبی به شمار نمی روند. در فصول سرد سال همانطوریکه گرمای آتش و شعله های آن بسیار مطلوب است، روایح دودی و نیز ما را به سمت خود فرا می خوانند. روایح دودی چه از انواع بخوری(Incense) باشند، چه عودی(Agarwood (Oud)) ، چه کهربایی و گرم و یا چوبی از نوعِ قیرِ ساخته شده از پوسته درخت غان یا سرو مدیترانه‌ای، در هر حال قادرند حال و هوایی کاملاً مناسب پاییز و زمستان ایجاد کنند. گاهی این روایح، تمِ مذهبی و کلیسایی دارند از آن نوعی که معمولاً یادآور جشن ها و اعیاد مذهبی اند و گاهی نیز ما را به یاد باروت، خاکستر و چادر زدن و سفرهای کمپینگ می اندازد.

 

عطر  لودانو نِرو تیزیانا تِرِزی زنانه و مردانه (Laudano Nero Tiziana Terenzi for women and men)

نویسنده میگوئل ماتوس ویراستار زبان پرتقالی فرگرنتیکا

لودانو احتمالاً یکی از قوی ترین عطرهای مجموعه تیزیانا است که همچون بمبی از دود و رایحه‌های صمغی بوده که بسیار سنگین و تاریک قدرت خود را به نمایش می‌گذارد. چیزی که رایحه این عطر در ذهن من ، مجسم می کند، معمولاً یادآور قیر، دود، زغال چوب و هر چیز سنگین و غلیظ و تیره است. کلاً حول و حوش نت بسیار غلیظ شده لابدانیوم یا cistus labdanum  بوده،  هرچند این احساس به شما دست خواهد داد که شخصی آتشی روشن کرده باشد بعد به گاراژ رفته و روغن ماشین را تعویض میکند ، سپس ماشینش را تعمیر کرده داخل خانه خود شده لیوانی ویسکی برای خودش می ریزد و در آخر بر روی صندلی چرمی موردعلاقه‌اش بنشیند. این شخص کاملاً دودی (دود گرفته)، روغنی و کمی مست به خواب فرو می رود.

لودانو عطری است که با پوشیدن آن قطعاً دیگران متوجه عطر شما خواهند شد. بسیار پر صدا قوی و سلطه گرانه است حتی اگر کمی از آن را بر روی خودتان اسپری کرده باشید باز دیگران متوجه عطر شما خواهند گردید که به خاطره همین موضوع و البته به خاطر کاراکتر تاریک و سیاه این عطر من این عطر را مناسب غروب به بعد و شب هنگام و فضای باز می دانم. کاراکتر آن مردیست بالغ اغواگر و کمی خطرناک و جذاب با گرایشات تسلط گرایانه و رئیس وارانه با پخش رایحه بسیار بالا.

عطرهای مشابه یا با حال و هوای نزدیک به این عطر شامل موارد زیر است:

 

عطر جان گالیانو زنانه (John Galliano John Galliano for women)

نویسنده:  Sofia shang   نویسنده بخش چینی زبان فرگرنتیکا                                   

روایح دودی معمولاً من را به هیجان می آورند و توجه من را به خود جلب می کند هرچند جذب شدن افراد به چیزی و توانایی برگشت و عدم توجه به آن موضوع در افراد مختلف می ‌تواند متفاوت باشد.  به همین دلیل یک روز متوجه شدم که عطر گلی و آلدهیدی جان گالیانو نسبت به بسیاری از عطر های دودی و پر صدای شرقی (یا اورینتال ،که منو یاد مراسم مرده سوزان و تل هیزم مرده سوزی می اندازند) ، عملاً مقدار مناسب تری از رایحه دود رو به نمایش می گذارد و نسبتاً بیشتر و راحت تر قابلیت پوشیدن و استفاده به عنوان عطر روزانه را دارد ضمن آن که نسبت به دیگر عطرها برای هوای آزاد مناسب تر است . این عطر با رایحه شیرین و تمیز و نافذ و تیز آلدهید شروع می شود سپس یک بویی تیره ولی لذت بخش (شهوانی) و کمی دودی با بوی خشک شبیه به بوی بادام به همراه بنفشه به مشام می رسد که من رو یاد عروسک های پلاستیکی دهه ۹۰ می اندازد.

به تدریج بوی خاکی - شیرین سنبل ختایی با کمی رایحه رز ، حس گرم و دوستانه‌ای با خود به همراه آورده، در حالی که بوی پودری زنبق، حس خنک و موم گونه ای را تداعی کرده و در من حالت آرامش بخشی را به وجود می آورد.

رازآلودگی ، افسونگری و انحطاط از ویژگی های ژن این عطر هستند شاید به جادوی دود در این عطر مرتبط باشد که با احاطه استفاده کننده آن، اون شخص را درگیر نوعی افسردگی و ماتم درونیمی ‌کند علی رغم اینکه احساس نظاره‌گری را داشته که در حال تماشای مجلس رقص بالماسکه فاخری است.

 آیا این رایحه دودی ، اغواگر نیست که شما را به سمت خود می کشاند یا شما به آرامی به آن اجازه می دهید که این اندازه در شما نفوذ کند؟ بعد از ماندگاری بالای ۱۰ ساعت حالت چوبی و شیرین باقیمانده از این عطر نیز در واپسین لحظات به آرامی از بین می رود و همچون صدای زنگ در انتهای جلسات مراقبه فکری عمل می کند. در هر صورت لذت غرق شدن در این عطر من را وادار می کند که مایلم همیشه همراه من باشد.

عطرهای مشابه یا با حال و هوای نزدیک به این عطر شامل موارد زیر است:

 

عطر بی کام د شِیمِن دی اس اچ پرفیومز مشترک (Become the Shaman DSH Perfumes for women and men)

نویسنده : matlette Elliot Harrison نویسنده انگلیسی زبان فرگرنتیکا

آیا تا به حال کنار آتش ایستاده‌اید در حالیکه آرزو می‌کنید کاشکی می‌توانستید رایحه آن را استخراج کنید و درون یک شیشه قرار میدادید؟ یا شاید از طرفدارهای بوی کبریت تازه آتش گرفته هستید؟ در مورد رایحه برآمده از سوختن هیزم های درون بخاری یا منقل نظرتان چیست ؟ منظور من دقیقا رایحه دودی برآمده از این چیزها است، نه اون رایحه شیرین و هنری و لطیف که در عطر essence of john galiano  از  dyptique   سراغ داریم.

در "جادوگر شدن " عطر دودی کمپانی عطرسازی DSH   ،    چونکه دقیقا این روایح که ذکرش رفت تداعی می‌شود به این دلیل من رو شدیداً تحت تأثیر قرار داده است به خصوص شباهت نسبی که به رایحه ناشی از بخور کوپال (نوعی رزین فسیلی) دارد که معمولاً آن را در فضای تعطیلات در قلب مکزیک تجربه میکنیم. البته هستند کسانی که این نوع  رایحه را بیشتر یک خوشبو کننده محیطی در نظر می گیرند تا یک عطر واقعی، هرچند افرادی که به دنبال نوعی ابتکار خاص از نوع رایحه هستند یا دنبال رایحه چوبی و دودی شیرین هستند مثل من می‌توانند به این عطر علاقه مند شوند.

عطرهای مشابه یا با حال و هوای نزدیک به این عطر شامل موارد زیر است :

 

عطر لا فومی میلر هریس مشترک (La Fumee Miller Harris for women and men)

نویسنده : john biebel نویسنده انگلیسی زبان فرگرنتیکا

ایده انتخاب بهترین عطر یا عطر های دودی ابتدا به نظر مسئله ساده‌ای است ولی ناگهان متوجه می شوید این کار، دشواری های خودش را دارد زیرا از بین این همه کار خوب کدام یک را انتخاب میکنید؟ برخی بر این باورند که رایحه دود، اولین عطر بشر بوده از آنجا که واژه پرفیوم perfume هم لغتی ایتالیایی (یا لاتین به معنای با دود آغوشته کردن، با دود معطر کردن، با دود تمیز کردن یا سترون کردن) است یعنی معنی اصلی واژه پرفیوم هم دود یا smoke است. از قدیم الایام تمامی فرهنگ های دنیا به نوعی با آتش ودود ارتباطی کهن داشته اند. با این حال چه عطری توانسته است عصاره این موجودیت کهن را به خوبی و واقعی و بسیار جذاب در خود مجسم کنند.

 لافومه از میلر هریس( یا لا فومه کلاسیک) از نظر من یکی از بهترین عطر های دودی است هر چند سبک اختصاصی خودش را دنبال می کند پیچش و تغییر نوع در این عطر بسیار زیباست لبه های دشوار یا تیز و تیره ای در رایحه آن وجود دارد و در عوض دارای قوس های لذت بخش و دایره ای شکل از دود است که به آرامی متصاعد می گردند.  نت های ابتدایی و انتهایی در هرم بویایی به سبک سنتی یعنی سه مرحله‌ای( پایه میانی انتهایی) در آن معنایی ندارد و بیشتر می توان آن را به شکل ستونی از دود که به آرامی به سمت آسمان در حرکت است ،متصور شد. هر چند به طور خطی عمل کرده ولی بسیار سنگین و غنی است با رایحه ای کمپلکس و کامل ،متشکل از: لابدانوم، لاوندر، بابونه ، هل ، شمعدانی، صمغ درخت غان، کهربا و زیره سبز که همگی به درستی بر روی شالوده ای بخوری از چوب صندل و با هنرمندی در کنار هم قرار گرفته و آماده سوزانده شدن هستند .به این سبک ادامه دارد تا آتش آن خاموش شده، هرچند در انتها نیز همچنان می توان بوی چوبی را استشمام کرد.

با پوشیدن این عطر حس بوی واقعی دود را تجربه خواهید کرد انگار که مدتی نه چندان طولانی در اتاقی در کنار بخاری ایستاده باشید اتاقی که از سقف آن انواع ادویه و اسطوخودوس آویزان شده است . بیش از آنکه بوی دودی و عرفانی مخصوص کلیسا را داشته باشد بیشتر حس بوی دود موجود در یک خانه گرم و دنج و راحت را در شما القا خواهد کرد.

عطرهای مشابه یا با حال و هوای نزدیک به این عطر شامل موارد زیر است:

 

عطر اینسنس فلابویانت آننیک گوتال مشترک (Encens Flamboyant Annick Goutal for women and men)

نویسنده : elena vosnaki نویسنده یونانی زبان فرگرنتیکا

من به رایحه های دودی میل بسیار عجیبی دارم به خصوص بوهای دودی و شیرین گیاهان خشک شده که احتمالاً به خاطر خاطرات بچگی من است چون سابقاً در آن زمان ها در اطراف خانه ما کشاورزان عادت داشتند که برگ و علف و نی خشک بریده شده به همراه آت و آشغال های موجود در زمین های کشاورزی خود و اطرافشان را می سوزاندند تا مجدداً در آن زمین ها محصول جدید بکارند و دود ایجاد شده توسط این کار توسط باد به سمت منزل ما آورده می‌شد که بوی تند و تلخ، گاهی گندیده و فاسد ولی شیرین و کلاً معجونی جذاب که این کار آن ها مصادف با زمان تعطیلات آن دوران من بود و این علت اصلی علاقه من به رایحه های دودی است. این عطر یکی از عطرهای لاین شرقی این برند بوده که ترکیبی است از دو چیز مورد علاقه من یعنی دود تلخ و گرم و شیرین بعلاوه بخور.

معمولاً ، ماده بخورسوزانده می‌شود تا دود معطر تولید شود.  کامیل گوتال و عطارش ایزابل  دوین، به نوعی شیفته مراسمات عرفانی و صوفیانه شرق شدند و مایل بودند تا با این بوی بخوری، ادای دینی به آن فرهنگ داشته باشند، لذا بازگشت به سنت بخور سوزانده شده بر روی ذغال گداخته و معطر کردن لباس با دود و صمغ و پوسته درختانی که در زمین های خشک و لم یزرع رشد کرده‌اند در دستور کارشان قرار داشته تا این کار را خلق کردند. ترکیب ادویه ای خنک، فلفل و صمغ کندر رومی( مصطکی) به همراه صمغ نراد ( نوعی صنوبر) و چوب درخت غان ، باعث ایجاد دودی چند وجهی در این عطر گردیده است. این ترکیب به هیچ وجه شیرین نیست هرچند نوعی شیرینی گس مانند عجیبی ناشی از فساد گیاهی در آن وجود دارد که من را به دوران بچگی خودم می برد.

عطرهای مشابه یا با حال و هوای نزدیک به این عطر شامل موارد زیر است:

 

نگارش: مسلم جوادی پور

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

بحث و گفتگو در قسمت نظرات همین صفحه

مرجع : لینک

معرفی عطر عطرهای دودی سیگاری عطرهای خشن مردانه مرموز

پیشنهادهای رویال عطر

 aidinic_207@yahoo.com

فکر کنم چند تا از بهترین کارهای دودی رو جا انداختین مثل کار دودی از نوآمی گودسیر و .....

 meysam vazifeh

سلام آقا آیدین بله راست میگید . عطر Bois d'Ascese Naomi Goodsir هم خیلی عالی است و حس حال فوق العاده اونم از نوع کاراکتر به شدت مرموز و مردانه اش هنوزم یادمه . یادمه به شدت مخم سوت کشید از شدت دودی که از عطر ساطع شد .

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت