کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

شوید

مشخصات بویایی : رایحه ای علفگون، بسیار معطر و با طراوت با گرمایی معتدل

اصطلاحات انگلیسی شوید : واژه­ های مرتبط به لاتین عبارت است از Dill و  Anethum graveolens

 

 

خواص شوید :

برگ های خشک و تازه ی این گیاه برای طعم دار نمودن غذاها بعنوان ادویه و یک درمان طبیعی برای گاز معده ی کودکان استفاده می شود. برای افرادی که دارای بیماری چربی خون هستند، استفاده از علف شوید و تخم آن برای درمان بیماری بسیار مفید می باشد . روش استفاده از تخم شوید به صورت جوشانده می باشد که روزانه باید به مقدار دو استکان مصرف شود و عرق شوید یک استکان بعد از نهار و شام میل گردد .

 

کاشت شوید :

کاشت موفّق گیاه شوید، نیازمند تابستان های گرم و داغ با مقدار زیادی نور خورشید است. حتّی کمی سایه محصول را بصورت قابل توجّهی کاهش می دهد. همچنین خاک غنی و خشک ترجیح دارد. بذر یا تخم شوید سه تا ده سال زنده می ماند. بذر این  گیاه با بریدن سر گل از ساقه، هنگامی که بذر شروع به رسیده شدن می نماید استحصال می گردد. سرهای گل یک هفته  برعکس در یک مکان گرم و خشک در کیسه ی کاغذی قرارداده می شود. سپس به آسانی بذر شوید از ساقه جدا می شود تا در یک مخزن محفوظ ازهوا نگهداری گردد.

 

رشد شوید:

شیوید 40 الی 60 سانتی متر رشد می کند. 

 

استفاده شوید در آشپزی : 

برگ های شوید تازه و خشک شده (برخی مواقع به آن گیاه شوید نیز گفته می شود تا از تخم آن متمایز باشد.) عموماً بعنوان گیاه در اروپا و آسیای مرکزی استفاده میشود. مانند زیره ی سیاه، برگ های شوید، معطّرند و برای طعم دار کردن بسیاری از غذاها از قبیل ماهی قزل آلا، دیگر غذاها که از ماهی درست می شود،شوید پلو، آب گوشت سبزی دار روسی و دیگر انواع سوپ ها، بعلاوه ترشیجات (برخی مواقع از گل شوید در ترشی) استفاده می  شود. همچنین یک سالاد مختص شوید به نام سالاد شوید نیز وجود دارد . بهترین موقع برای استفاده از شوید هنگامی که تازه است می باشد. چرا که وقتی شوید خشک گردید به سرعت طعم خود را از دست می دهد. علی رغم این، طعم برگ های شوید خشک فریز شده، چند ماه باقی می ماند.

همچنین طعم تخم شوید که شبیه زیرة سیاه است مشابه برگ های تازه و خشک شدة شوید است. تخم شوید، بعنوان ادویه استفاده می شود. روغن شوید از برگ ها، ساقه ها و بذرهای گیاه استخراج می شوند. روغن که از بذرهای این گیاه استخراج می شود در ساخت صابون استفاده می گردد.

نمای بویایی شوید:

موادِّ اصلی سازندة رایحه ی این گیاه عبارتند از:

 آپیول[1] و دیل­آپیول[2]؛ کاروون[3]؛ میریستیسین[4]؛ آمبِلیفِرون[5].

 

شخصیّت بویایی شوید :

 این گیاه سرشار از آنتول[6] با رایحه ی گیاهی حسّاس و کمی ادویه ای است. رایحه ­اش بخوبی با دیگر گیاهان از قبیل ریحان، ترخون، رازیانه، شیرین بیان در ترکیبات شرقی و آروماتیک با هم جفت می­شوند.

 

گردآورنده و ترجمه : تیم تحقیق رویال عطر ( شریف عطار )

هر گونه کپی برداری از مطالب وبسایت رویال عطر بدون ذکر منبع  (رویال عطر و لینک ورود به صفحه مقاله مربوطه سایت رویال عطر ) غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت .


[6] anethole