کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

فلفل سیاه

مشخصات بویایی : تلخ، تند و پرحرارت
اصطلاحات انگلیسی : Piper nigrum - Pepper

 

 

فلفل سیاه باارزش ترین و معروف ترین ادویه در دنیا شناخته شده است فلفل سیاه میوه‌های خشک شده تیره رنگ گیاه فلفل است. گیاه فلفل بومی جنوب هند است. فلفل یا پلپل سیاه (nigrum پیپر) گیاه رونده گل دهنده‌ای از خانواده Piperaceae، که برای میوه آن کشت می‌شود، که معمولاً به صورت خشک به عنوان ادویه و چاشنی استفاده می‌شود.
فلفل گیاهی است بالارونده و دارای ریشه‌های ساقه خیز و کوتاه که میوه آن ادویه‌ای است با طعم تند و سوزنده. گیاهی دارویی - خوراکی و دارای طعمی تند. این گیاه در حین بالا رفتن از درختان مجاور ریشه های اتفاقی از آن خارج می شود و به ساقه درختان مجاور فرو می رود و می چسبد و از مواد غذایی آن درخت برای حیات خود استفاده می کند.
فلفل از بوته‌ای باریک و بلند و در رنگهای متنوعی چون سبز، قرمز، زرد، و نارنجی به دست می‌آید و برای خوش طعم کردن غذا از آن استفاده می‌شود. دانه فلفل پس از خشک و ساییده شدن در رنگهای سیاه، سفید و سرخ عرضه می‌شود. فلفل در هندوستان از دیر باز به عنوان ادویه مورد استفاده بود. تا اواخر قرون وسطی فلفل از هندوستان به اروپا و سایر نقاط جهان تجارت می‌شد. به خاطر ارزش این گونه ادویه‌ها بود که اروپایی‌ها در پی یافتن راه جدیدی به هندوستان بودند. با کشف قاره آمریکا نوع جدیدی از فلفل بومی قاره آمریکا کشف شد. در یونان باستان از فلفل نه تنها به‌عنوان ادویه بلکه به عنوان پول و هدیه استفاده می‌شد. در قرون وسطی، سرمایه یک فرد براساس مقدار فلفل سیاه ذخیره شده وی سنجیده می‌شد. فلفل سیاه علاوه بر طعم دادن به غذا، طعم کهنگی غذا را نیز می‌گیرد.

فلفل

 

ویژگی‌ها
میوه آن، که به صورت خشک شده به دانه فلفل معروف است، دانه‌های فلفل و پودر فلفل که حاصل آسیاب آنهاست، ممکن است صرفاً به عنوان فلفل یا دقیق تر به عنوان فلفل سیاه، فلفل سفید و یا فلفل سبز شناخته شوند. دانه‌های فلفل سبز در واقع دانه‌های فلفل سیاه نابالغند. فلفل سیاه بومی کشور هندوستان است و بطور گسترده در آنجا و در جاهای دیگر مناطق گرمسیری کشت می‌شود. ویتنام در حال حاضر، با تولید %۳۴ محصول فلفل جهان در سال ۲۰۰۸، بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده فلفل است. فلفل خشک آسیاب شده از دوران باستان برای طعم آن و به عنوان دارو استفاده می‌شود. فلفل سیاه بالاترین رده را در داد و ستد ادویه در جهان برخورداراست و یکی از رایج‌ترین ادویه جات اضافه شونده به غذاهای اروپایی و مانند آن است. تندی فلفل سیاه بخاطر ماده شیمیایی piperine است و تقریباً روی همه میزهای شام در جهان صنعتی، در کنار نمک طعام یافت می‌شود.
برگهای آن بیضی نوک تیز و پهن ،سطح فوقانی آن به رنگ تیره و سطح زیرین برگ سبز روشن به طول ۱۵-۱۰ سانتی متر.
گلهای آن سفید کوجک به صورت سنبله و مانند شاتون فندق آویزان ومیوه آن گرد کوچکتر از نخود ،ابتدا به ر نگ سبز ،و پس از رسیدن به رنگ قرمز تیره در می آید و به شکل خوشه ای به طول ۹-۸ سانتی متر از ساقه آویزان می شود.در هر سنبله ممکن است ۶۰-۵۰ دانه منفرد باشد.
ارتفاع درختچه فلفل تا ۱۰ متر ولی ضخامت ساقه آن کم و در حدود 1 تا 1.5 سانتی متر می باشد. به این دلیل ساقه ان یارای ایستایی ندارد و در ابتدا و قبل از اینکه به درختی انگل شود باید با کمک قیم آن را نگهداشت.
گیاه فلفل سیاه معمولا در مناطق حاره مرطوب که بارندگی سالیانه آن از ۳-۲ هزار میلی متر بیشتر باشد می روید.
از نظر ترکیبات شیمیایی بررسی های دانشمندان شیمی نشان می دهد که فلفل دارای اسانس روغنی فرار و آلکالوئید هایی به نام چاویسین ،پی پرین و پی پریدین می باشد .و به علاوه در میوه ان ماده پی پرتین وجود دارد.
از تقطیر شاخه ها و ساقه های فلفل سایه در حدود ۴/۲-۱ درصد اسانس روغنی فرار به دست می اید.این اسانس منشا عطر خاص فلفل است و طعم تند مخصوص فلف سیاه در اثر وجود ماده زرینی چاویسین و سوزانندگی پس از مزه کردن ان در آثر وجود آلکالوئید متبلوری به نام پی پرین می باشد که هر دو اجزای زرین روغنی فلفل سیاه می باشند که از طریق حلالها آنها را از فلفل سیاه ساییده شده به دست می آورند.
اسانس فلفل و همچنین زرین روغنی فلفل هر دو در صنایع غذایی مصارف وسیعی دارد.
فلفل از نظر طبیعت بسیار گرم و خشک است، محرک و قرمز کننده پوست است. در استعمال داخلی به عنوان مقوی معده و محرک اشتها، مدر، گرم کننده و ضد سم و برای رفع انواعی از مسمومیت های غذایی بکار میرود فلفل برای رفع سرفه سردرطوبی و تنگی نفس و دردهای سینه نافع می باشد و اگر با عسل خورده شود برای پاک کردن ریه مفید است. 
فلفل برای گرم مزاجان مضر است. تکثیر فلفل سیاه معمولا از طریق قلمه است ولی به هر حال بذر آن را نیز می توان کاشت و تکثیر نمود. برداشت دانه معمولا از سال سوم شروع می شود ولی محصول کافی دانه از سال هفتم به دست می آید.

 

 

بدون شک فلفل سیاه ادویه‌ی مورد علاقه‌ی همه نیست؛ اما افرادی از این ادویه استفاده می‌کنند و به آن علاقه دارند معتقدند که این ادویه بسیار مورد دلخواه است. باید بدانید که فلفل سیاه یکی از گیاهان دارویی و شفابخش آیورودا (سیستم پزشکی، مذهبی و فلسفی هند) می‌باشد. این ادویه به همراه فلفل قرمز و زنجبیل از ادویه‌های فوق‌العاده و درمانگر برای بهبود گوارش و تحریک متابولیسم بدن است.
"پی‌پرین" موجود در فلفل سیاه از این ادویه ماده‌ای تقویت‌کننده معده، محرک، تحریک‌کننده ترشح شیره‌ی معده، بهبوددهنده‌ی گوارش و همیار جذب مواد مغذی ساخته است. در واقع ترکیبات این فلفل باعث می‌شوند که بدن ما به بهترین و بیش‌ترین میزان خواص نهفته در مواد غذایی مصرف‌شده را جذب خود کند. البته حواستان باشد اگر دچار مشکلاتی مثل زخم معده، ورم معده یا بواسیر هستید نباید از این ادویه استفاده کنید به خاطر اینکه باعث تحریک مخاط می‌شود.
 
فلفل سیاه همیار لاغری
فلفل سیاه خاصیت تولید حرارت دارد و برای همین باعث افزایش دمای بدن می‌شود. همین مسئله هم به لاغری کمک می‌کند. به خاطر اینکه متابولیسم بدن را بالا برده و با چاقی مفرط نیز مقابله می‌کند. اگر رژیم لاغری دارید و یا نمی‌خواهید چاق شوید از این ادویه در برنامه‌ی غذایی خود بیشتر استفاده کنید. فلفل سیاه با التهاب‌های بدن که موجب مشکلات زیادی می‌شود مقابله می‌کند. در واقع ترکیبات فلفل سیاه را جزو ضدالتهاب‌های طبیعی می‌دانند.

فلفل سیاه ضدعفونی‌کننده و ضد افسردگی
فلفل سیاه درعین‌حال ضدعفونی‌کننده، خلط‌آور و حتی محرک جنسی است. این ادویه‌ی پرخاصیت برای مقابله با افسردگی نیز موثر است. به خاطر اینکه باعث افزایش ترشح آندورفین در مغز می‌شود و مانند یک داروی ضدافسردگی طبیعی عمل می‌کند.
 
فلفل سیاه برای مصرف موضعی
از فلفل سیاه همچنین می‌توان به صورت موضعی استفاده کرد. این فلفل حاوی ترکیبی به نام «پی‌پرین» است که به نظر می‌رسد برای مقابله با بیماری ویتیلیگو (نوعی اختلال در رنگدانه‌های پوستی) موثر بوده و همچنین به عنوان ماساژ عضلانی برای آرامش و کاهش درد استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که اسانس فلفل سیاه باعث افزایش تعریق شده و باعث پاک‌سازی و سم‌زدایی بدن می‌شود. به خاطر اینکه تعریق، سموم بدن را از طریق پوست دفع می‌کند.

سلامت پوست با فلفل سیاه !

 

فلفل سیاه و خواص گوارشی آن
فلفل باعث تحریک ترشح آنزیم‌های گوارشی و صفراوی می‌شود. باید بدانید که یک غذای حاوی فلفل سیاه خیلی راحت و سریع هضم و جذب بدن می‌شود و سریع‌تر از روده‌ها عبور می‌کند. هندی‌ها فلفل سیاه را «آتش گوارشی» می‌نامند. در کشور هند فلفل سیاه یکی از ادویه‌های پرمصرف و پرطرفدار است و بعد از آن چینی‌ها دومین مشتری غذاهای تند برای هضم راحت غذا هستند.

فلفل سیاه مفید برای روده‌ها
روغن گیاهی فلفل و همچنین دانه‌های آن حاوی مولکولی به نام «پی‌پرین» هستند که روده‌ها را فعال می‌کند به طوری که حرکت آن‌ها را راحت ‌تر می‌سازد. در طب سنتی از ترکیب گیاهان دیگر با فلفل سیاه برای درمان اختلال مربوط به روده مانند تنبلی روده استفاده می‌کردند.

روغن عطرسازی - روغن فلفل

 

فلفل سیاه منبع آنتی‌اکسیدان‌ها
پی‌پرینی که در برنامه‌ی غذایی جذب بدن می‌شود همچنین یک آنتی‌اکسیدان خوب محسوب می‌شود. این خاصیت فلفل سیاه با کلسترول بد خون مقابله کرده و آسیب‌های ناشی از آن را کاهش می‌دهد. فلفل همچنین اکسایش و آسیب‌های سلولی ناشی از مصرف زیاد و بیش از اندازه‌ی چربی را کاهش می‌دهد.
 
فلفل سیاه و خواص ضدالتهابی‌اش
فلفل سیاه با التهاب‌های بدن که موجب مشکلات زیادی می‌شود مقابله می‌کند. در واقع ترکیبات فلفل سیاه را جزو ضدالتهاب‌های طبیعی می‌دانند.
 
فلفل سیاه محافظ مغز شما
پی‌پرین موجود در فلفل سیاه همچنین محافظ نرون‌ها یا همان سلول‌های عصبی است و از آسیب آن‌ها پیشگیری می‌کند. بر اساس نتایج پژوهش‌های مختلف این ترکیبات باعث بهبود حافظه نیز می‌شوند.
 
هشدار
مصرف فلفل سیاه در افرادی که معده‌ی حساسی دارند باعث تحریک آن می‌شود. توجه داشته باشید اگر از زخم معده رنج می‌برید نباید فلفل به خصوص فلفل سیاه مصرف کنید.

منابع : ویکی پدیا – تبیان – سایت نارگیل – فرگرنتیکا 
گردآورنده : میثم وظیفه 

عطر های دارای این نوت

Custom Alfred Dunhill for men


Dunhill Icon


Desire Black Alfred Dunhill for men


Dunhill Pure Alfred Dunhill for men


Del Mar Baldessarini for men


CK Free Energy for men


CK One Shock For Him


CK One Red Edition for Him


Contradiction Calvin Klein for men


Encounter Calvin Klein for men


L'Eau Froide Serge Lutens


Vitriol d’œillet Serge Lutens for women and men


Polo Ralph Lauren for men


Adventurer Aramis for men


Gentleman Aramis for men


Interlude Man Amouage for men


Boss In Motion White


Boss Soul For men


Acqua di Parma Blu Mediterraneo Ginepro di Sardegna


Axis Black Caviar for men


La Nuit de L`Homme Le Parfum YSL for men


The Beat Burberry for men


Azzaro Pour Homme Night Time for men


Azzaro Visit for women


Carolina Herrera 212 VIP for men


Chic For Men Carolina Herrera


Carolina Herrera S--y man


Acqua di Gio Essenza for men


Montale Aoud Leather


Bentley for Men


Infinite Intense Bentley for men


Bentley for Men Intense


Rima XI for women and men


Adventure Davidoff for men


Horizon Davidoff for men


Davidoff Leather Blend


Cool Water Night Dive for men


Kenzo Homme Boisee Woody for men


Kenzo Jungle Homme for men


L'Eau par Kenzo for women


Memoir Woman Amouage for women


Fate for Women Amouage for women


Angel Schlesser Femme EDP


Declaration Cartier for men


Erolfa Creed for men


Selection Verte Creed


Spice and Wood Creed


Heritage Eau de Parfum


Heritage Eau de Toilette


Vetiver Extreme Guerlain for men


Armani Prive Cologne Spray Eau de Jade


Emporio Armani Diamonds Rocks


Potion DSQUARED2 for men


He Wood Rocky Mountain


Only The Brave Tattoo Diesel for men


Gardez Moi Jovoy for women


John Richmond for Men


Richmond X Man


Jaguar Classic Red for men


Classic Amber Jaguar for men


Terre d'Hermes Metal Flacon


Un Jardin Apres la Mousson


Terre d’Hermes Flacon H 2009


Terre d’Hermes Flacon H 2012


Terre d`Hermès flacon H 2013


Terre d'Hermes Flacon H 2014


Terre d`Hermes Flacon H 2016 EDT


Eau des Merveilles Hermes for women


Terre d'Hermes Perspective


Noir Epices Frederic Malle


Lalique White for men


Still Life Olfactive Studio


Cafe Rose Tom Ford


Atelier d'Orient Shanghai Lily


Venetian Bergamot Tom Ford


Cruise Collection Escale Aux Marquises


Velvet Love Dolce and Gabbana


Dolce and Gabbana Pour Homme for men


Light Blue pour Homme Dolce&Gabbana for men


A Men Ultra Zest Thierry Mugler for men


Vintage John Varvatos for men


Dark Rebel John Varvatos for men


John Varvatos Oud for men


Rococo for Men Joop


Impeccable Aramis for men


Antonio Antonio Banderas for men


Mediterraneo Antonio Banderas for men


Diavolo Antonio Banderas for men


The Golden Secret for men


The Secret Antonio Banderas for men


Blue Cool Seduction for Men


CoSTUME NATIONAL 21 Uni


Allure Homme Sport Chanel for men


Allure Homme Sport Cologne for men


Allure Pour Homme Chanel for men


Les Exclusifs de Chanel 31 Rue Cambon


Alien Eau Extraordinaire Thierry Mugler for women


Tauer 07 Vetiver Dance Uni


Lonesome Rider Tauer Perfumes Uni


Orris Tauer Perfumes Uni


Sauvage Christian Dior for men


Diorama Christian Dior for women


Rosa Nobile Acqua di Parma for women


Rosa Nobile Edizione Speciale Acqua di Parma


Acqua Nobile Rosa Acqua di Parma for women


Cedro di Taormina Acqua di Parma for women and men


F by Ferragamo Black Salvatore Ferragamo for men


Colden Abercrombie & Fitch for men


Fierce Icon Abercrombie & Fitch for men


Summer Abercrombie & Fitch for men


8 Fleur de Rouge Abercrombie & Fitch for women


Azemour Les Orangers Parfum d`Empire Uni


51 3 N Alfred Dunhill for men


Dunhill Icon Absolute Alfred Dunhill for men


Figuier Ardent Atelier Cologne for women and men


Poivre Electrique Atelier Cologne for women and men


Pure Vetiver Azzaro for men


Burberrys Burberry for men


Brit Rhythm for Him Intense Burberry for men


Burberry London Special Edition for Men


Burberry London Special Edition for Women


Touch for Men Burberry for men


00 Auriel Odin for women and men


01 Sunda Odin for women and men


Oeillet Bengale Aedes de Venustas for women and men


Honour Woman Amouage for women


Honour Man Amouage for men


The Library Collection Opus II Amouage Uni


Opus IX Amouage for women and men


Montale Aoud & Pine for women and men


Prada LHomme Prada for men


Bvlgari Extreme Bvlgari for men


Bvlgari Pour Homme for men


Eau Fraiche Bvlgari for women


Bvlgari Eau Parfumee au The Vert Extreme


Eau Parfumee au The Blanc Bvlgari for women and men


Let's Move Benetton for men


Enigma Pour Homme Roja Dove for men


Power Cologne Kenzo for men


Sushi Imperiale Bois 1920 for women and men


Corsica Furiosa Parfum d`Empire for women and men


Omnia Bvlgari for women


Sartorial Penhaligon`s for men


L`Humaniste Frapin for men


Fou d`Absinthe L`Artisan Parfumeur for women and men


Jewel for Him M. Micallef for men


L'Insoumis Lalique for men


Herrera Aqua Carolina Herrera for men


Endymion Penhaligon`s for men


Peonia Nobile Edizione Speciale Acqua di Parma for women


New York Intense Nicolai Parfumeur Createur for women and men


Aoud Ever Montale for women and men