کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

کنجد

مشخصات بویایی : رایحه ی آجیلی خاکی

اصطلاحات انگلیسی : Sesame، Sesamum indicum

مهم ترین ترکیبات تشکیل دهنده: سسامین، سسامولین

 

 

 

 

تاریخچه و خاستگاه:

کنجد گیاهی با قدمت بیش از 3000 سال یکی از قدیمی ترین دانه های روغنی جهان است که اولین استفاده از آن به آفریقا باز می گردد. این گیاه همچنین دارای گونه های بسیار زیادی بوده و جز مواردیست که حتی در شرایط خشکسالی نیز توان بقا دارند. کنجد در مناطق گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل جنوبی نظیر هند، چین، آفریقا و آفریقای جنوبی رشد می کند. هند رتبه اول دنیا در کشت کنجد و روغن آن را دارا می باشد. به طوری که 80 درصد محصول کنجد برای روغن گیری، 18 درصد مصارف مستقیم خوراکی و 2 درصد برای کاشت مجدد استفاده می شود.

این گیاه عمر یک ساله داشته و ارتفاع آن به یک متر می رسد. قسمت بالایی ساقه ی آن کرک دار اما بخش انتهایی ساقه فاقد کرک است. برگ های آن بیضی شکل، دراز و نوک تیز است که در قسمت انتهایی گیاه شاهد حضور برگ های پهن تری هستیم.گل‌های به طور منفرد و میوه‌اش کپسولی و محتوی دانه‌های کوچک مسطح و بیضی شکل می باشد. تنها بخش مورد استفاده گیاه جهت استخراج روغن همین دانه های کنجد هستند.

 

 

دانه کنجد در دو رنگ عمده سفید و سیاه و در انواع دیگر آن با رنگ های زرد، قرمز مایل به صورتی و قهوه ای تا خاکستری شناخته می شود. عمده مواد تشکیل دهنده آن سسامین و سسامولین هستند که در اثر استخراج سسامول و سسامینول را حاصل می کنند. 

 

کاربرد در عطرسازی:

در میان کاربردهای گسترده کنجد، استفاده از آن در صنعت عطرسازی به نسبت محدودتر است. کنجد در صورت حضور در میان نت های تشکیل دهنده ی عطر، اکثرا در نت پایه و در موارد کمتر در نت میانی یا نت آغازی حضور دارد.

سایر خواص کنجد :

از لحاظ ارزش غذایی دانه های کنجد یک منبع گیاهی بسیار عالی از کلسیم، پروتئین، روغن های اشباع نشده، ویتامین B3  و E، اسید فولیک و دیگر مواد معدنی است.

از لحاظ مصارف صنعتی در رنگ ها و روان کننده ها، در داروسازی، تهیه حشره کش و صنایع آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد.

 

گردآورنده : تیم تحقیق رویال عطر ( خانم اتقیا )

منابع : 

  1. http://www.fragrantica.com/notes/Sesame-290.html
  2. http://www.basenotes.net/threads/280092-Sesame-seed-oil-in-a-fragrance
  3. http://herbalistics.com.au/product/sesamum-indicum-sesame-seed/
  4. http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=84
عطر های دارای این نوت

Adventure Davidoff for men


Horizon Davidoff for men