کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

چوب کشمیر

مشخصات بویایی چوب کشمیر : یک ترکیب چوبی- مشکی که در بسیاری از ترکیبات معطر رایج است. رایحه ساطع و چوبی مشکی چوب کشمیر یادآور بوی بتن باران خورده است که مقداری ادویه ای و کمی پودری است.

نام های انگلیسی : cashmere wood, Kashmir wood, Cashmeran

 

 

معرفی و وجه تسمیه

چوب کشمیر یک ماده سینتتیک است که به طور طبیعی یافت نمی شود. اگرچه به اصطلاح عطرشناسی به این گونه رایحه «چوب بلوند» می گویند واقعیت این است که عنصر سازنده چوب کشمیر عنصری مشک دار است که زرد رنگ بوده و البته فریب دهنده است. مشخصه های بویایی آن طیف وسیعی از چوب ها و عنبرها را شامل می شوند که غالبا انتزاعی و تعریف نشده اند.

نام کشمیری ناشی از حس لمس پشم کشمیری است که یادآور نرمی و لطافت پارچه های ساخته شده از آن است. نخستین بار در سال ۱۹۹۴ در یکی از عطرهای پرفروش معاصر از خانه دونا کارن به نام کشمیر میست مورد استفاده قرار گرفت. در این عطر نت چوب کشمیری به شکل دهی نت یاس و برداشتی بسیار نرم و پودری از شخصیت کلی عطر کمک می کند.

 

کاربرد چوب کشمیر در عطرسازی

رایحه ساطع و چوبی مشکی چوب کشمیر یادآور بوی بتن باران خورده است که مقداری ادویه ای و کمی پودری است. با این حال در نقش یک عنصری که قدرت قابل توجهی در انتقال رایحه های گلی دارد به کار می رود که به ویژه برای پراکندگی رایحه یاس در نمونه ای مانند تیری موگلر آلین استفاده بسزایی از آن شده است.

نت چوب کشمیر به وفور با دیگر نت های مدرن از قبیل امبروکسان یا نت های طبیعی مثل خاک و مرکباتی و نعناع هندی یا لوبیا تونکا ترکیب می شود که برای عطار گزینه های گسترده ای برای نوآوری او فراهم می کند. همچنین می تواند زمینه ای از چوب یا مشک گرم در فرمول هایی بر پایه رز و زعفران و یا ترکیبات مردانه تنباکویی و عودی فراهم کند.

یکی دیگر از امتیازات این ماده نسبتا ارزان این است که یک توانایی نسبی در افزایش پراکندگی عطرها دارد که البته گاهی به یک روز نیز میرسد. از آنجایی که چوب کشمیر یک آغازگر ملایم واکنش به حساب می آید میزان استفاده آن نسبت به دیگر عناصر به ۲ درصد محدود شده است. واضح است که به مرور شاهد استفاده هرچه بیشتر این نت در عطرهای آینده خواهیم بود.

نگارش و ترجمه: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منبع : http://www.fragrantica.com/notes/Cashmir-wood-343.html