کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

اکالیپتوس

نام های انگلیسی اکالیپتوس: (Eucalyptus, Eucalyptus globulus (Myrtaceae

مشخصات بویایی اکالیپتوس: یک نت کافوری که شما را به یاد درخت اکالیپتوس و نیز گلوله های نفتالین می اندازد. به علت قدرت بالای این رایحه ترکیب متناسب آن در عطرسازی آسان نیست.

 

مشخصات ظاهری اکالیپتوس

اکالیپتوس درختی از تیره موردیها می‌باشد که بومی استرالیا است و در آن سرزمین تشکیل جنگل‌های انبوهی می‌دهد. ارتفاع آن از ۳۰ میلی‌متر به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد. چوب این درخت بسیار سخت و در برابر پوسیدگی مقاوم است. پوست آن رنگ قهوه‌ای مایل به زرد دارد و به راحتی از ساقه جدا می‌شود. رنگ برگ آن نیز بسته به سن درخت (در آغاز سبز مایل به آبی و به مرور زمان سبز مایل به سفید) است.

 

اسانس روغنی اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس بویی تند و تیز و بسیار واضح و شفاف دارد. به رنگ زرد می باشد و غلظتی مانند آب دارد. این روغن از برگ های تازه وغنچه های گل به وسیله تقطیر با بخار آب تهیه می شود. راندمان آن نیز 800 تا 1000 گرم اسانس برای هر 100kgr برگ تازه است . اسانس تقطیر اول چون زیاد خالص نیست مقداری سود به آن اضافه میکنند وسپس مجدداَ تقطیر می کنند. این اسانس مایعی بسیار سیال با تحرک بی رنگ ویا به رنگ زرد بسیار روشن است . بوی آن قوی و با عطر مخصوص و طعم آن ابتدا خنک کننده ولی تدریجا سوزاننده می شود. اسانس اوکالیپتوس با اسانس های دیگر وروغن های ثابت به خوبی مخلوط می شود و در آب تقریبا غیر محلول است . اسانس آن باید در شیشه های کاملا دربسته در محل خنک دور از نور و روشنایی قرار گیرد. مراکز تجاری تولید اسانس اوکالیپتوس ، اسپانیا وپرتقال است . در این کشورها اسانس را از گونه ی globolus بدست می آورند. این روغن می بایست دور از دسترس کودکان و در محلی تاریک نگهداری شود. استفاده زیاد آن سمی  و خطرناک است.

 

ترکیب شیمیایی اسانس اکالیپتوس 

آلدئیدوالریک – آلدئیدبوتریک – پین راست – کامفن – فنن – نوعی الکل ترپینیک به نام پینوکاروئول – مقدار کمی الکل اتیلیک – استات دامیل – یک ماده قابل تبلور به نام ادوسمول که در غالب گونه های اکالیپتوس وجود دارد. 60 تا 80 درصد اسانس ، مربوط به ماده سینئول به فرمول C10H18O می باشد که به نام های اوکالیپتول و کاژه پوتول نیز گفته می شود . که مهم ترین واصلی ترین ماده تشکیل دهنده اسانس اوکالیپتوس می باشد.

 

خواص دارویی اکالیپتوس

از برگهای اکالیپتوس جهت پایین آوردن تب و مداوای جراحات  استفاده می گردد. مردمان استرالیا می دانستند اگر در منطقه بیابانی استرالیا به نام "آتبک" (Outpack) با بی آبی مواجه شوند، می توانند از ریشه های اکالیپتوس به عنوان منبع تامین کننده آب استفاده کنند. برگهای اکالیپتوس و روغنی که آنها تولید می کنند سبب کشتن باکتریها و رفع ناراحتیهای تنفسی افراد مبتلا به خناق، آسم و برونشیت میشود. اگر سابقه مصرف ویکس دارید، آنگاه احتمالاً خنکی و احساس سوزش ناشی از مرهم روی پوست و پاک شدن سینوس ها در اثر رایحه نعناعی و معطر را به یاد خواهید آورد. در واقع این اثرات روغن اصیل اکالیپتوس است. بخور اکالیپتوس در ضد عفونی کردن مجاری تنفسی مفید است و از بخور برگ‌ های اکالیپتوس می‌ توان برای درمان التهاب غشاء مخاطی و ضدعفونی کردن مجاری تنفسی استفاده کرد. برگ اکالیپتوس همچنین خلط ‌آور، کاهنده قند خون و دافع انگل است.

 

دیگر کاربردهای اکالیپتوس

اکالیپتوس در انواع عطر و ادکلن، صابون و بعضی از مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده میگردد. از این گیاه همچنین به عنوان عامل دفع حشرات نیز استفاده و به روغن شمع و افشانه های حشره کش نیز اضافه میشود. اگر به هیره ها (حشرات) و گرد و غبار آلرژی دارید، می توانید اضافه کردن چند قطره روغن اصلی اکالیپتوس به مایع شستشوی لباسهایتان را مورد توجه قرار دهید. تحقیقات اخیر مؤید این است که این گیاه دارویی تعداد هیره ها (حشرات) و گرد و خاک را تا حد زیادی کاهش می دهد و راه تنفس شما را بازتر می کند.

 

نگارش و ترجمه : تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

 

منابع : 

http://essentialoils.co.za/essential-oils/eucalyptus.htm

http://www.fragrantica.com/notes/Eucalyptus-149.html

http://www.keshtzar.com/اكاليپتوس/

http://www.akairan.com/health/tebsonati-giahandarooye/2701.html

http://forum.unc-co.ir/printthread.php?tid=8651&page=3