کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی و بررسی چوب درخت نراد (Abies) و آشنایی با فواید این پوشش گیاهی

مشخصات بویایی : رایحه ای سبز، چوبی، تازه و بالسامیک (چرب و نرم و صمغی)
نام انگلیسی : Abies

 

انواع گونه های نراد :

نراد نقره‌ای (Abies alba)
نراد فریزر (Abies fraseri)
نراد بزرگ (Abies grandis)
نراد کره‌ای (Abies koreana)
نراد قفقازی (Abies nordmanniana)
نراد اصیل (Abies procera)

 

ویژگی های چوب درخت نراد :

نراد سرده‌ای از درختان همیشه‌سبز و سوزنی‌ برگ است. این درخت در حدود ۴۰ گونهٔ درختی در مناطق معتدل نیم‌کره شمالی دارد. درخت نراد نمی‌تواند خاک‌هایی را که بیش از حد مرطوب، اسیدی و خشک باشند تحمل کند. بهترین آب و هوا برای درختان نراد، آب و هوای مدیترانه‌ای است. نراد چوبی به رنگ سفید تا سفید مایل به کرم تا قهوه‌ای مایل به صورتی دارد.

 

ارتفاع این درخت با توجه به نوع آن متفاوت است. بعضی از آنها مخروط و برخی بوته ای اند. ارقام پابلند که اغلب حالت وحشی دارند، درختانی عظیم الجثه اند. ارقام پاکوتاهی نیز وجود دارند که فقط پنجاه سانتی متر رشد می کنند. ساقه اصلی درخت نرّاد ممکن است پوشیده از فلس و کرک و یا صاف باشد. هرس یا شکستن شاخه ها موجب انشعاب آنها می شود. شاخه های جوان که معمولاً نسبت به ساقه اصلی زاویه باز دارند در اواسط بهار ظاهر می شوند. این شاخه ها سبزِ مایل به زرد و یا زیتونی هستند.

میوه های نرّاد قهوه ای رنگ و دوکی شکلند و پس از رسیدن روی درخت می مانند. لابه لای فلس های میوه نرّاد بذرهای قهوه ای رنگی وجود دارد که بعد از رسیده شدن آزاد شده و به زمین می ریزد. این بذرها در خاک مرطوب جوانه می زنند و رشد می کنند.

 

کاربردهای درخت نراد :

درخت نراد در صنایع چوب و کاغذسازی کاربرد دارد و بسیاری از باغداران آن را به عنوان یک گونه زینتی به صورت تکدرخت میکارند. از این درخت به خاطر بوی خوش برگهایش و دیر خشکشدن برگها معمولاً به عنوان درخت کریسمس استفاده میشود.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منابع:

https://fa.wikipedia.org/wiki/نراد_(سرده)

http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3992/5192/53999/درخت-نرّاد

http://www.freepatentsonline.com/y2015/0152351.html