کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی و بررسی چوب درخت سرو ژاپنی (Hinoki Wood)


نام انگلیسی:  Japanese Cedar،  Hinoki Wood 
مشخصات بویایی: نوعی سرو که در ژاپن بسیار محبوب و مقدس است و رایحه ای همیشه سبز با جلوه ای لیمویی دارد.

 

مشخصات ظاهری سرو ژاپنی :

سرو ژاپنی ، درخت ملی ژاپن است و معمولا اطراف معابد و زیارتگاهها دیده میشود. این درخت در چین به عنوان درخت زینتی به وفور کاشته میشود ، سرو ژاپنی در این کشور دارای قدمت بالایی میباشد و برخی گونه ها دارای عمری بیش از 1000 سال میباشند. امرزه این درخت همیشه سبز بسیار محبوب بوده و در اکثر مناطق معتدل از جمله بریتانیا، اروپا ،آمریکای شمالی ، شرق هیمالیا و کشور هند به عنوان درخت زینتی کاشته میشود.

این درخت زینتی به صورت مخروطی رشد میکند. سرو ژاپنی درختی همیشه سبز میباشد که دارای برگهای سوزنی شکل متراکم و مارپیچ وار است. طول این برگها بین 1 تا 5 سانتیمتر میباشد. رنگ این برگهای سوزنی متمایل به سبز تیره می باشد. این درخت سرعت رشد بالایی دارد. ارتفاع این درخت معمولا بالاتر از 18 متر میباشد و بین 4 تا 8 متر گستردگی آن است. 20 تا 50 سال زمان نیاز است تا این درخت به رشد نهایی خود برسد. فصل گل دهی آن در بهار است، گلهای این درخت تک پایه هستند یعنی یا به صورت نر و یا به صورت ماده یافت میشوند. رنگ این گلها زرد کمرنگ میباشد. میوه این درخت به صورت مخروطی قهوه ای رنگ است که در تابستان ظاهر می شود و حدود 2 سانتیمتر طول دارد. پوست تنه سرو ژاپنی به رنگ قرمز متمایل نارنجی و ملایم است که در حین مسن تر شدن درخت بصورت قطعات و نوارهای ظریف از آن جدا میشود. سرو ژاپنی بعنوان تک درخت زینتی در فضای سبز کاربرد دارد.

چوب این درخت بسیار مرغوب میباشد . چوب سرو ژاپنی، معطر، سبک اما قوی، ضد آب و مقاوم در برابر پوسیدگی میباشد و برای ساخت قالب خانه به کار میرود.

کاربردهای چوب درخت سرو ژاپنی :

  • چوب سرو ژاپنی به علت مقاومت بالا و استحکام مناسب و همچنین ضد آب بودن در ساختمان سازی کاربرد فراوان دارد. 
  • در پزشکی از روغن و عصاره این درخت جهت عفونت های سینوسی و مشکلات تنفسی استفاه می شود. تاثیر مثبتی که این روغن بر روی پوست دارد باعث شده است که در ترکیبات دارویی پوستی و حتی آرایشی به کار برده شود.  
  • رایحه شیرین و چوبی سرو ژاپنی در نت های بالا و میانه آکوردهای شرقی و چوبی کاربرد بسزایی دارد. رایحه شبه لیمو روغن سرو ژاپنی به وضوح قابل تشخیص است. 

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منابع:
http://www.lgbotanicals.com/hinoki-wood-essential-oil.html
http://www.fragrantica.com/notes/Hinoki-Wood-32.html
http://pazhseir.com/pazhgol/index.php/محصولات/درخت-و-درختچه/کاکتوس-ها/item/174-سرو-ژاپنی.html

 

عطر های دارای این نوت