کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی نوعی پوشش خزه ای به نام گل سنگ (Lichen)

 

نام انگلیسی گل سنگ : Lichen
مشخصات بویایی : رایحه ای خاکی گیاهی که بسته به محل رشد تغییر رایحه دارد.

 

 

ویژگی های خزه گل سنگ یا لیچن :

گل سنگ یک موجود تشکیل شده از قارچ و جلبک است. جلبکها برای تولید غذا از نور آفتاب استفاده می کنند و بعضی از این غذاها توسط قارچها استفاده می شود. گل سنگ باسرعت خیلی کم رشد می کند اما می تواند در زیستگاه های نامناسب مثل کویر و نواحی قطب جنوب زنده بماند. بسیاری از گونه های این گیاه روی سنگ و کلوخ و صخره ها می رویند و مواد معدنی آنها را جذب می کنند. در نتیجه‌ی فعل و انفعال گل سنگ سنگها می شکنند و به خاک تبدیل می شوند. این پوشش گیاهی در دیواره و لابلا و روی درختان نیز رشد میکند .

بعضی از گل سنگها در طول سال فقط 1 میلی متر ( یک چهلم اینچ ) رشد می کنند این گیاه می تواند تا 4000 سال عمر کند. در حدود 200000 گونه گل سنگ وجود دارد این گیاه در سراسرجهان به چشم می خورد و می تواند در دمای منفی 60 درجه سانتیگراد (منفی 76 درجه فارنهایت) زنده بماند بسیاری از گلسنگها در نزدیکی ساحل زندگی می کنند اما فقط یک گونه از این گیاه در دریا زندگی می کند. گل سنگها به سرعت توسط هوای آلوده از بین می روند بسیار از گل سنگها دارای رنگ روشنی هستند. این گلها قرن ها است که به عنوان رنگ مو و منبع رنگ کننده ها استفاده می شوند. 

 

پیکر گلسنگ ها از چند لایه تشکیل شده است: یک لایه نازک سخت فوقانی از ریسه های قارچ,لایه جلبکی که بیشتر از سلولهای جلبک و یا سیانو باکتر ساخته می شود و پایین ترین و ضخیم ترین لایه, از ریسه های قارچی که به طور سستی مجتمع شده اند ساخته شده است. این لایه ممکن است 0.5mm ضخامت داشته باشد و در انباشتن اب و حفظ رطوبت نقشی اساسی ایفا کند. 

انواع گل سنگ از نظر شکل ظاهری عبارتند از:
گلسنگهای پوسته ای: بیشتر روی درختان در مناطق گرمسیری به صورت فرو رفته قرار دارند.
گلسنگهای برگی: شکلی شبیه برگ دارند که حاشیه انها دندانه دار است. گلسنگ برگی در واقع برگ ندارد بلکه به جای آن آویزهایی دارد که به منظور جذب هرچه بیشتر نور آفتاب به سمت خارج کشیده شده است.
گلسنگهای بوته ای: به صورت یک بوته در روی زمین از محل اتصال اویخته شده است.

 

کاربردها:

از قدیم کاربرد گل سنگ به عنوان مخمر در تولید نان و آبجو رایج بوده است. خواص و کیفیت آن در رنگ سازی طبیعی نیز حائز اهمیت بوده است. و البته رایحه منحصر به فرد آن باعث شده است که از قرن ها پیش در صنایع آرایشی و عطرسازی به کار رود. از نکات جالب و ویژه کاربرد گل سنگ در عطرسازی این است که محل رشد گل سنگ در نوع رایحه آن موثر است بخصوص اگر گل سنگ بر روی چوب درختان رشد کرده باشد.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منابع : 
http://www.sharnoffphotos.com/lichensNH/human_uses_misc.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Lichen#Human_use
https://www.dermnetnz.org/topics/lichens
http://waynesword.palomar.edu/ecoph5.htm
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=گل+سنگ&SSOReturnPage=Check&Rand=0 

 

عطر های دارای این نوت