کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی و بررسی چوب درخت بلسان بنفش و آشنایی با فواید و کاربردهای آن

مشخصات بویایی: یک نت چوبی محبوب که فضایی رز مانند سبک به عطرهای زنانه و همچنان مردانه می دهد.

نام انگلیسی: ‌‌Brazilian Rosewood

 

 

 

مشخصات ظاهری و ویژگی ها

بلسان بنفش نام دیگری هم دارد که اقاقیا برزیلی گفته می شود. این گیاه در واقع عضوی از گروه گیاهان دو لپه ای ها است که زادگاه بومی آن برزیل است و در حال حاضر حتی نمونه های بومی آن در خطر انقراض قرار دارند. اما به علت محبوبیت بالای آن مزارعی از بلسان بنفش در بسیاری از نقاط دنیا وجود دارد. رنگ چوب اقاقیای بزریلی به طور طبیعی متمایل بنفش است اما با توجه با محل رشد آن رنگ های بسیار متفاوتی دارد. به همین خاطر غنای رنگ بلسان بنفش است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. گونه های دیگر این درخت در هند و ماداگاسکار نیز می روید.

بلسان بنفش چوب محکمی می سازد که رایحه زیبایی دارد و تنوع رنگ بالایی از قرمز آجری تا بنفش تیره و قهوه ای به وجود می آورد. علاوه بر رنگ های چشم نواز و جذاب رگه ها و طرح های طبیعی چوب بلسان بنفش (معروف به تار عنکبوت) زیبایی آن را دو چندان کرده است. 

 

 

کاربردهای چوب بلسان بنفش

با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و ویژه بلسان بنفش می توان کاربردهای جالبی برای آن متصور شد. اینگونه است که استحکام و رنگ زیبای این چوب برای ساخت مصنوعات چوبی و هنری بسیار مناسب و کاربردی بنظر می رسد. به عنوان نمونه میتوان از مهره های لوکس شطرنج نام برد. اما بلسان بنفش نقش بسیار ویژه ای در ساخت ساز گیتار دارد. همراه با چوب های دیگر ترکیب صوتی گیتار ممکن است متفاوت باشد. علاوه بر نمای جذاب این چوب رزنانس خوب آن دلیل دیگری برای تایید استفاده اش در ساخت سازهایی مانند عود علاوه بر گیتار است. و البته دوام بسیار خوب بلسان بنفش دلیل دیگری برای ساخت اسباب و اثاثیه چوبی شیک و زیبا است.

 

روغن و اسانس بلسان بفنش

جهت تهیه روغن بلسان بنفش تنه های درخت را تکه تکه کرده و در دیگ بخار قرار می دهند. از بلسان بنفش روغنی تهیه می شود که دارای ترکیبات لینالول و سینئول است. خواص آرام بخشی و تسکین درد این روغن به اثبات رسیده است و بسیار مورد توجه است. روغن ماساژ یا لوسیون های بدن و صابون های تهیه شده از این روغن در جهت ایجاد حس آرامش تولید می شوند.

 

بوی زیبای بلسان بنفش ویژه و منحصر به فرد است که دوام و ماندگاری بویایی بالایی دارد. رایحه بلسان بنفش یا اقاقیای برزیلی رایحه ای گرم، ادویه ای، و گلی است. علاوه بر بوی لطیف چوب فضایی گلی مانند نیز می سازد که حس شیک و لوکسی به شما می دهد. شاید به همین علت است که به انگلیسی به آن چوب رز می گویند. به علت کمیاب بودن درخت  روغن تهیه شده نیز گران است و علت استفاده از آن در عطرهای گران قیمت را توجیه می کند.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منابع:

http://www.forestlegality.org/risk-tool/species/brazilian-rosewood-essential-oils

http://www.fao.org/docrep/V5350e/V5350e06.htm

http://essentialoilsinformer.com/18-rosewood-essential-oil-uses-and-benefits-that-will-surprise-you/

http://www.fragrantica.com/notes/Brazilian-Rosewood-110.html

http://ashwood.ir/rosewood/

http://www.articlesphere.com/fa/Article/Rosewood-Pure-Essential-Oil/14552