کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی و بررسی گیاه پاپیروس و آشنایی با فواید و کاربردهای این پوشش گیاهی

مشخصات بویایی : بعنوان یک گیاه باستانی بوته ای که برگ های پاپیروس را می سازد رایحه ای چوبی از خود ساطع می کند که حس خشکی را القا می کند و به علت گذشته درخشان آن حسی از مطالعه و کتابخانه را به وجود می آورد. 

نام انگلیسی : Papyrus


ویژگی های عمومی و ظاهری

پاپیروس گیاهی شبیه به نی می باشد كه به ارتفاعی بین یک تا سه متر رشد می كند که ممکن است تا ۵ متر هم برسد. ساقه های گیاه پاپیروس، بسیار نرم است که گفته می شود گاهی به ضخامت مچ دست انسان می رسد. در بالای ساقه های آن، شاخه های نرم و نازكی آویزان می باشند كه بسیار به یك دسته موی متراکم می مانند. برگ های پاپیروس بسیار كوچك اما ریشه آن خیلی محكم می باشد. پاپیروس گیاهی آبزی و مشابه علف‌ است که ساقه آن سه‌وجهی بوده و بدون پوست و چوب است.

 

پیشینه پاپیروس و کاربردها

نام پاپیروس همیشه با نام مصر باستان گره خورده است. مصریان در حدود ۴ هزار سال پیش موفق به ساخت و تهیه چیزی شبیه کاغذ از گیاه پاپیروس شدند که برای ثبت نوشت های خود از آن استفاده می کردند. سالیان سال طرز تهیه کاغذ از پاپیروس رازی بود که فقط مصریان از آن اطلاع داشتند. همین امر باعث شده بود پاپیروس به تجارت بزرگ مصریان باستان تبدیل شود. به مرور پوست جایگزینی برای پاپیروس مورد استفاده قرار گرفت.

معروف ترین کاربرد پاپیروس همان در صنعت کاغذسازی است که البته استفاده های مفید دیگری نیز دارد. به عنوان مثال از برگ های نازک و رشته ای آن در ساخت سبد استفاده می شده است. ساقه های ضخیم تر در تهیه حصیر و یا بادبان کشتی کاربردهای بسیاری داشت. در منابع تاریخی ذکر شده است که از مغز ساقه پاپیروس برای تهیه غذایی ارزان استفاده می شده است.

پاپیروس در پزشکی نیز از ایام قدیم مورد توجه بوده است. بیشترین کاربرد آن در پزشکی به بهبود زخم های چرکین اشاره دارد. همچنین از پاپیروس جهت لخته کردن خونریزی استفاده می شده است. در برخی منابع پزشکی از کابردهای آن برای ناراحتی های گوارشی نام برده شده است.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

 

منابع:

http://www.academyoffragrancealchemy.com/products/papyrus-fa-oil-masculine-blend/

http://www.fragrantica.com/notes/Papyrus-206.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Papyrus

http://www.taliaessenze.com/asp/prodotto_en.asp?id=522

http://wiki.ahlolbait.com/پاپیروس

http://www.aftabir.com/lifestyle/view/5568/پاپیروس-چه-بود