کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی چوب درخت افرا (maple) و آشنایی با فواید و کاربرد های آن

 

نام انگلیسی افرا : maple , acer
مشخصات بویایی درخت افرا : نتی چسبناک و شیرین که شما را به یاد شربت افرا با ته مایه ای از روایح چوبی می اندازد.

 

ویژگی های چوب درخت افرا :

افرا (نام علمی: Acer) نام یک سرده از تیرهٔ ناترکیان است. درخت افرا در نواحی جنگلی و در خاکهای اسیدی می‌روید و به خصوص در جنگل‌های شمال ایران فراوان و گونه‌هایی از آن‌ها در باغ‌ها و پارک‌ها برای زینت کاشته می‌شوند (خاک جنگل اسیدی می‌باشد). در بعضی از گونه‌ها مواد قندی بسیاری وجود دارد از درختان پهن‌برگ با چوب صنعتی و بعضی زینتی هستند و در زمستان خزان می‌کنند. برگ‌ها اکثراً پنجه‌ای متقابل شانه‌ای شامل ۵–۳ برگچه نوکدار با دانه‌های نامنظم است. میوه‌ها فندقی دارای دو بال به شکل ۸ با زاویه بین دو بال که از ۴۵درجه تا ۱۸۰درجه متغیر می‌باشد و در تابستان می‌رسند افراها به بیشتر خاک‌ها و شرایط مقاوم هستند.

کاربردهای درخت افرا :

افرا بیشتر یک درخت زینتی است و در بعضی سرزمنین ها من جمله ژاپن اهمیت فرهنگی دارد. نشان وسط پرچم کانادا برگ درخت افرا است. افرا چوبی نیمه سخت و رنگ سفید مایل به کرم دارد. چوب افرا نیمه سنگین و نیمه سخت، خوشکار، سبک، شکننده و قابل تورق است. از این چوب در ساخت اندام های مصنوعی، خراطی، ساخت مبلمان، ساختمان های چوبی، وسایل موسیقی و لوازم تزئینی استفاده می شود.

شربت درخت افرا، شیره‌ای است که معمولاً از گونه‌های شکر قرمز و سیاه افرا به دست می‌آید. در شرایط اقلیمی سرد این  درختان در فصل زمستان در تنه و ریشه خود نشاسته ذخیره می‌کنند. این  نشاسته به شکری تبدیل می‌شود  که در بهار به همراه شیره درخت بالا می‌آید. برای جمع آوری این شیره باید درون تنه‌ی درخت افراد حفره ای ایجاد شود. شیره جمع آوری شده به وسیله گرما و عمل تبخیر، آب اضافه خود را از دست می‌دهد و شربت تغلیظ شده افرا را به جای می‌گذارد. شربت افرا در درمان الزایمر مفید می باشد. به ترمیم سلول های عصبی کمک می کند. شربت تهیه شده از این گیه خاصیت ضد اکسیدانی و ضد التهابی دارد. برای درمان سرطان و دیابت مفید می باشد.

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

منابع:
https://www.brambleberry.com/vermont-maple-fragrance-oil-p6651.aspx
http://www.fragrantica.com/notes/Maple-305.html
http://www.naturesgardencandles.com/maple-sugar-fragrance-oil
http://danesh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=درخت+افرا&SSOReturnPage=Check&Rand=0
http://ebagh.com/index.php?route=product/product&product_id=150
http://www.monabbat.com/about/used-woods-art.html

 

عطر های دارای این نوت

Citron d`Erable Atelier Cologne for women and men