کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

معرفی و بررسی چوب درخت صنویر و آشنایی با فواید این پوشش گیاهی

نام های انگلیسی: poplar ، populus 
مشخصات بویایی : رایحه ای سبز، چوبی، تازه و بالسمیک (چرب و نرم و صمغی)

درخت populus که در فارسی و به طور عام صنوبر نامیده میشود نام های فراوانی از جمله تبریزی،  راجی، کبوده، سفیدار، یا سپیدار دارد.

 

مشخصات ظاهری صنوبر :

صنوبر گونه ای پهن برگ و نور پسند و خزان کننده است . گل ها معمولا قبل از برگ در اوائل بهار ظاهر می شود. گونه های صنوبر دو پایه هستند یعنی گل های نر و ماده آنها هر یک بر روی درختان جدا قرار دارند و بذر در داخل کپسول بوده که هر کپسول نیز غالبا دارای 2 تا 4 دریچه است. در انتهای هر بذر کرک های سفید رنگ ابریشم مانندی قرار دارد که به پخش و انتشار آن کمک زیادی می کند. پوست تنه درختان جوان اکثرا سفید و یا سبز رنگ بوده و با افزایش سن شیارها ی عمیق و نیمه عمیق در آن ظاهر شده و رنگ آن نیز تیره می گردد. برگها به شکل قلبی و یا تخم مرغی کشیده با کناره دندانه دار روی  دمبرگ بلند قرار دارند   جوانه ها معمولا با یک ماده مومی شکل پوشیده شده و حالتی براق دارند.


 
کاربردهای صنویر :

به منظور تولید چوب سابقه بسیار طولانی دارد از آنجا که جوامع اولیه روستایی جهت احداث ساختمان و پناهگاه خود همواره متکی به چوب درختان بودند با افزایش مصرف درصدد تولید چوب مورد نظر خود برآمدند بنابراین در زمینهای حاشیه رودخانه ها و نهرها و اطراف   خانه ها و مزارع اقدام به کاشت انبوه درختان نمودند با گذشت قرنها آدمیان به تجربه دریافتند که برخی از گونه ها جهت کابردهای مورد نیاز آنها بیشتر به کار می آیند بدین جهت کاشت اینگونه درختان را در دستور کار خود قرار دادند یکی از این گونه های پر محصول که بعدها مورد توجه قرار گرفت درختان صنوبر می باشد.

از چوب صنوبر در صنایع گوناگون از قبیل جعبه سازی، مبلمان سازی، کبریت سازی، صنایع کاغذ و نئوپان، درب و پنجره سازی، و خراطی می باشد. از خواص دارویی صنوبر میتوان جهت درمان ورم کلیه، رفع اختلالات مخاطى و ریوى، رفع برفک و زخمهاى دهان، درد گلو، زخم ریه، قطع خونریزى از بینى را نام برد.

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

عطر های دارای این نوت