کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

Guerlain

گرلن یک خانه فرانسوی قدیمی عطر و محصولات آرایشی و محافظتی پوست می باشد. این خانه را Pierre Francois Pascal Guerlain که یک عطر ساز و شیمی دان زبده بود،در سال 1828 در پاریس تاسیس کرد، بعد از افتتاح اولین فروشگاه خود در خیابان 42،rue de Rivoli ،گرلن در همین فروشگاه به کمک دو پسرش شروع به ساخت و تولید عطرهای سفارشی کرد.

به دنبال موفقیت های پی در پی گرلن و حمایت هایی که از وی میشد، او توانست فروشگاه اصلی و مشهور خود را در سال 1840 باز کند و مارک مخصوص خود را وارد صحنه مد پاریس گرداند. دوره اوج و به شهرت رسیدن گرلن زمانی بود که در سال 1853 ادکلن Eau de Cologne Imperiale را برای تبریک ازدواج امپراطور ناپلئون سوم و همسرش یوجین خلق کرد و به ملکه یوجین هدیه داد،همین امر باعث شد که امپراطور او را به عنوان عطرساز رسمی خود معرفی کند. گرلن هم چنین عطرهایی را برای ملکه ویکتوریا و ملکه ایزابلا دوم طراحی کرده است. جالب است بدانید که گرلن اولین کسی بود که خط چشم،ریمل،کرم های محافظتی پوست و رژ را ساخت و به جهان معرفی کرد، علاوه بر این ها او یکی از اولین چشمه های معدنی را بوجود آوده است. بعد از مرگ گرلن در سال 1864،خانه به دو پسرش واگذار شد که گابریل مدیریت و گسترش خانه گرلن را بر عهده گرفت و پسر دیگرش(Aime) عطرساز بزرگ این خانه شد.

او عطرهای کلاسیک بسیاری را خلق کرده که از دید طرفدارانش بهترین آن ها(1989) Jicky میباشد،که اولین عطر ارائه شده این brand است و در آن از مواد مصنوعی مثل کومارین و وانیلین به جای مواد طبیعی استفاده شده ، جیکی یک عطر زنانه است ولی در بین آقایان هم طرفداران زیادی دارد،به همین خاطر این عطر به یک عطر مشترک یا یونی تبدیل شده است. نسل بعدی این خانه پسران گابریل بودند که کار را بدست گرفتند و Jacques (یکی از پسران گابریل)  سومین عطرساز بزرگ این شرکت شد،عطرهای او نیز از شهرت زیادی برخوردار بوده و هستند. بسیاری از عطرهایی که Jacques آنها را ساخته چنان مشهور،اغواگر و ارزشمند میباشند که هنوز هم به فروش می رسند. از مهم ترین این عطرها می توان به Mouchoir de Monsieur (1904) ،L'Heure Bleue (1912)، عطر مشهور Shalimar(1925) و... اشاره کرد.نکته جالب دیگر این است که عطر شالیمار یا به فرانسوی شالیماغ نام خود را از باغی در لاهور گرفته که توسط شاه جهان برای همسرش ساخته شده است...آخرین عطرOde(1955) ,Jacquesمی باشد که با کمک نوه اش ( Jean-Paul)آن را ساخته است.

آقای Jean Paul آخرین عطر ساز بزرگ خانواده گرلن بود که در سال 2002 بازنشست شد و بعداز وی بدلیل نبود وارثی که بتواند شرکت را مدیریت کند،این شرکت در سال 1994 به گروه LVMH(Moet Hennessy Louis Vuitton) فروخته شد.(گروه LVMH یک شرکت سرمایه گذاری چند ملیتی فرانسوی است که متخصص در برندهای لوکس میباشد). آقای Jean Paul نیز عطرهای معروف زیادی ساخته که دو مورد اول مختص مردان است: Vetiver(1959), Habit Rouge (1965). عطرهای Chamade(1969) , Samsara(1989) و... از عطرهای دیگر او هستند. بعد از اینکه خانه گرلن به گروه LVMH واگذار شد،عطرسازهای دیگری وارد این خانه شدند و هرکدام عطرهایی را در سال های مختلف ارائه دادند.

در سال 2008 آقای Thierry Wasserبه عنوان یکی دیگر از عطرسازهای بزرگ این خانه انتخاب شد، آقای Jean Paul Guerlain تا سال 2010 به عنوان مشاور در این خانه فعالیت داشت ولی در سال 2010 بدلیل نظرات نژادپرستانه خود در تلویزیون فرانسه،گروه LVMH همکاری خود با او را متوقف کرد. در سال 2017، La Maison Guerlain شروع به بازکردن بوتیک های (عطاری گرلن) کرد که به طور انحصاری برای عطرهای موجود در فرانسه و سراسر جهان اختصاص داده شده است،این بوتیک ها به مشتریان تجربیات بی سابقه ای ارائه می دهد که طیف وسیعی از 110 عطر را فورا در اختیار مشتریان قرار میدهد. مشاوره های دیجیتالی عطر به بازدیدکنندگان اجازه میدهد که عطر امضا خود را پیدا کنند،هم چنین یک کارگاه هنری شخصی سازی وجود دارد که مشتریان میتوانند شکل و رنگ بطری های خود را انتخاب کرده و هر پیامی را در هر زبانی که می خواهند روی آن حک کنند،بطری های مشهور "زنبور عسل" گرلن نیز موجودهستند که در هر زمانی میتوان آن ها را از چشمه های عطر دوباره پرکرد. یکی از خصوصیات عطرهای گرلن این است که خیلی از این عطرها با یک آکورد بویایی مشترک که بانام "Guerlinade" شناخته می شود،مشخص شده اند. گرلن تا الان بیش از 300 عطر خلق کرده که جدیدترین آن ها Mon Guerlain می باشد.

این برند با کیفیت و بسیار معروف عطرهایش را با رنج قیمتی متوسط به فروش میرساند و جزو برند های دیزاینری محسوب میگردد که برخی از عطرهایش دست کمی از عطرهای نیش گران قیمت ندارد .

ترجمه و نگارش : زهرا وظیفه

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .