کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

Alaia Paris

 

آقای Azzedin alaia  یکی از بهترین و مشهورترین طراحان مد است که در 26 فوریه سال 1935 در تونیس متولد شد. پدر و مادر او هر دو کشاورز بودند , آلایا یک خواهر دوقلو داشت که باعث شد عشقش به طراحی در او شکوفا شود.  

ایشان از جوانی علاقه زیادی به هنر داشت و به خاطر همان در مدرسه ی مجسمه سازی Ecole Des Beaux-Arts شروع به تحصیل کرد.

در سال  1957 میلادی به پاریس نقل مکان کرده و با چندین طراح بزرگ و مشهور مثل آقای تری موگلر (Thierry  mugler) ، گای لوراش (Guy Laroche) و کریستین دیور (Christian Dior) همکاری خوبی را تجربه کرد. آلایا در اواخر دهه 17 اولین آتلیه خود را در آپارتمانش به راه انداخت و به مدت 20 سال به صورت خصوصی برای افرادی  مثل Marie Helene de Rothschild  و Greta Garbo  لباس های شب طراحی میکرد.

 

در سال 1980 زمانی که Madison Avenue  یکی از اولین کت های آلایا را به تن داشت و در حال گذر از پیاده رو بود، یکی از خریداران Bergdorf Goodman از او پرسید که چه چیزی پوشیده؟ و این شروع اتفاقات خوبی بود که باعث شد او اولین کلکسیون لباس های خود را در همین سال تولید کند و در نیویورک و Beverly Hills  به فروش برساند.  آلایا برنده ی جایزه ی اسکار French ministry of culture  برای بهترین طراح سال و بهترین کلکسیون سال 1984 شد.

در سال 1990 به علت فوت خواهرش، آلایا از صحنه ی مد ناپدید شد ولی همچنان برای مشتریان خصوصی اش کار میکرد و کلکسیون هایش را در آپارتمان خودش ارائه می داد. او در سال 2000 با گروه پرادا (Prada) شروع به همکاری کرد و در سال 2007 همین گروه را خریداری کرد و فقط خط  تولید کفش و کالاهای چرم را به عهده ی خود گروه گذاشت. طراحی های او را همه از جمله Michelle Obama, Carine Roitfeld , Lady Gaga و.....پوشیده اند.

آلایا به فکر گسترش دنیای مد بود و به همین منظور مجوز Beaute Prestige International  را امضا کرد و اولین عطر خود را با نام Alaia  به نمایش گذاشت. این ادوکلن از خاطرات کودکی او که در تونیس سپری شده بود الهام گرفته شده است. رایحه ی این ادکلن خوشبو متضاد با نت های خنک , مثل فلفل قرمز و طعم های گرم و مدیترانه ای مثل مشک پایه گذاری شده است.  

این طراح 4 عطر را در کارنامه اش گنجانده است .Alaia Paris  برند جدیدی در دنیای عطر است که اولین نسخه مربوط به سال 2015 و نسخه ی جدید برای سال 2017 میباشد. عطاری که روی ترکیبات و بوی عطرها کار میکند Marie Salamgne  نام دارد.

عطرهای دیگر این برند

 Alaïa Eau de Parfum Blanche

 Alaïa Extrait de Parfum

Alaïa Nude

عزالدین آلایا در سال 2017 در سن 82 سالگی فوت کرد.

نگارش و ترجمه : زهرا وظیفه

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .