کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

برخلاف واکنش حس هایی مثل خوردن، تماشای یک فیلم ، یک دوش آب گرم و ... در تشخیص و ارزیابی عطر تنها از یک حس استفاده میشود ; حس بویایی .

اما چه میشود اگر بگوییم عطرها نیز دارای بافت و شالوده هستند. 

ایده ای که عطر نیز دارای شالوده و بافت مخصوص به خود هست شاید خنده دار به نظر برسد. زمانی که عطری را تست میکنیم، آن را در هوا اسپری میکنیم، یا روی بلاتر و یا بر روی مچ دستمان می افشانیم و بعد از بوییدنش، در بهترین حالت آن عطر را خریداری میکنیم. ما هرگز عطرها را بر روی پوست احساس نمیکنیم ، درک نمیکنیم و بطور کلی روی پوست نمیشناسیم . با اینحال بافت و بنیه هر عطر در هنگام عطرسازی مهم است. عطار های خبره و حرفه ای با الهام گرفتن از بوی و ماهیت لمسی مواد تشکیل دهنده، کار میکنند و به غیر از اصطلاحات معمول مثل شیرین، مرکباتی ، سبز و ... از واژه هایی مانند خشن، صاف ، کاغذی، خزدار و ... هم استفاده می کنند. آن ها رایحه ی شیرین گل رز و احساس لطیف و نرم گلبرگ هایش را بر روی پوست ما میبینند.

موارد زیر را حتما مطالعه کنید.

چرا باید صبح ها برای تست و خرید عطر اقدام کنیم ؟

10 نکته مهم که در خرید عطر و ادوکلن باید بدانید 

تست عطر از روی درب عطر درست یا غلط ؟!

بهترین راه و روش تست کردن عطر و ادوکلن چیست ؟

مثال خوب دیگری که میشود از آن بهره برد، هرم بویایی است که عطر و ادوکلن ها از لایه های نت بالایی ، میانی و انتهایی تشکیل می شوند که در این ساختار لایه ای، نت های رایج مانند مرکبات و سرو کوهی اغلب به عنوان تیز توضیف میشوند زیرا آن ها خیلی سریع به پرواز در می آیند. بیس نت هایی مانند مشک یا عنبر سائل را نرم و گرم صدا میزنیم زیرا پوست شما را ساعت ها پوشش میدهند.

 

اما اجازه بدید با چندی از حس و حال های بی نظیر عطرها آشنایتان کنم . . . 

 

کشمیر یا ترمه

نرم و ظریف همچون به آغوش کشیدن یک شاکت کشمیر .

یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین عطرهای که درونشان رایحه کشمیر دمیده شده است، پرفروش ترین عطر از لاین کشمیر میست به نام Cashmere Mist Donna Karan for women که درسال 1994 پای به دنیای عطر ها نهاد. رایحه ای لطیف و پودری که از ترکیباتی همچون گل یاس مراکشی ، زنبق الوادی ، ترنج به همراه ته بویی از چوب درخت صندل، کهربا و مشک بهره میبرد. پیشنهاد میشود عطرهای Frédéric Malle Angéliques sous la Pluie و Parfumerie Generale Cadjmere و Amouage Honour Woman را هم امتحان کنید. 

نرم و مخملی

غنی و گران بها ، ضخیم همچون لباس مخملی

عطر تام فورد کافه رز ترکیبی غیر عادی  از رز بلغاری و قهوه دارد که رایحه ای تاریک و خطرناک همچون جاسوسی اسرارآمیز درون لباسی مخملی است که ته بوی دود هم میدهد. بوی گل های رز رایحه غنی شیرین را به ما هدیه خواهند داد . در حالی که قهوه همراه با پچولی ، چوب صندل و بخور احساسات گرم ، عجیب و غریب و مرموز را در ما به وجود خواهند آورد. در خصوص نمونه عطرهای دیگر توصیه میکنم عطرهایی همچون Serge Lutens La Fille de Berlin و Kenzo Amour را تست کنید. 

 

چرم 

قوی ، صاف و بدون نقص و خاکی مثل تکه چرم ایتالیایی

عطرهای چرمی در چندین سال گذشته با برند های هرمس و کریستین دیور راه اندازی شدند و نسخه های کویغ خود را عرضه کردند. از نوع خلق کردن رایحه و احساس چرم بسیار پیچیده است . مثل نور هست اما سنگین . پودری هست اما تیز ... اما یکی از  لطیف ترین عطرهای چرمی را میتوان Guerlain Cuir Beluga نامید که ترکیبی از مرکبات وحشی ، گل آفتاب پرست ، کهربا و وانیل را در کنار چرم جیر به وجود آورده اند. عطرهای Memo French Leather و Dolce&Gabbana Velvet Exotic Leather نیز جهت تست پیشنهاد میشود. 

 

نگارش: تیم مقالات رویال عطر

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

بحث و گفتگو در قسمت نظرات همین صفحه

روانشناسی عطر احساسات عطر کاراکتر شخصیت عطر پوشش

پیشنهادهای رویال عطر

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت