کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

عطر و بوی برف، یک پارادوکس است . این خلقت زیبا، به شدت اِستِری و رقیق میباشد و معمولا به عنوان "طراوت کاملا خنثی و آبدار" یا حتی به عنوان "رایحه ای بی حس" توصیف میگردد. اما ما آن را به عنوان یک وسیله نمادین برای تحقق احساسی همچون بودن در جایی ، عدم حضور ، محدودیت و شاید هم رکود قرار میدهیم. این عجیب است اما هنوز هم در روزهای کوتاه زمستانی ، موجود است و در نتیجه یک استعاره کامل برای سرماخوردگی ، انزوا ، بیماری ، ابدیت ، مرگ است . با اینحال می توان آن را تولد دوباره نیز نامید.

برف همه چیز را میپوشاند... احساسات را آرام میکند... تلخی خشن روزهای گذشته را تسکین میدهد. در رمان Ethan Frome که توسط Edith Wharthon نوشته شده است، برف معادل دوران وسطی در اطراف خانه های لازار است که سر و صدای دور دست جهان بیرون را خفه میکند. در داستان The Smell Of Snow  که توسط Laura Munson نوشته شده است، برف معنی ای است برای توصیف چیزی ناامید کننده که در حال آمدن به سمت شماست.

برف در جایی میان عطر نسیم زمستانی و روز بارانی وجود دارد. نکته اصلی در خصوص برف در ادبیات و عطر این است که اغلب در ارتباط با جیزهای دیگریست که به نوعی در تماس هستند، در نزدیکی ظاهر میشوند یا شباهت بصری قابل تشخیصی را نشان میدهند. بیشترین اشعارات و عبارات عطری غیر معمول در ادبیات روسیه در اواخر قرن 19 – اوایل قرن 20 ظاهر می شود.

اما بوی و ظاهر برف در اروپا و آمریکای شمالی متجلی تر از این حرف هاست. در آنجا این نعمت خداوندی یادآور وزش نسیم دود از اجاق ها و شومینه هاست ؛ جایی که در آن زغال، چوب درخت توس و کاج میسوزد و سال های زیبای کودکی و بازی های شاد زمستانی را به یاد می آورد . زمستان یادآور کریسمس و لذت بردن از دور همی ها و جشن هاست.

زیاد به حاشیه نروم . . .  بوی برف پیچیدگی بیشتری نسبت به هر بویی از گل یا میوه ها دارد. به خاطر اینکه چند لایه است ؛ نه تنها بویایی بلکه با ادراک لامسه ای و احساس سرما هم سر و کار دارد.

رایحه برف به بوی هندوانه و آهن شبیه است و علتش این است که مقدار کمی از آلدئید های غیر اشباح و مشتقات آپوکسی در آن وجود دارد. این مواد در برف ظاهر میشوند و علت آن فعالیت حیاتی جلبک های تک سلولیست که نام مستعار جالبی همچون جلبک برفی یا برف هندوانه ای ، خون برف یا برف صورتی دارد ولی نام اصلی این جلبک ، Chlamydomonadas nivalis میباشد. این جلبک ها ملقب به میکروارگانیسم یا ریزاندامگان هستند زیرا با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند. میکروارگانیسم ها در داخل پودر های سرد برف احساس راحتی میکنند . چرایش را در ادامه این مقاله در رویال عطر متوجه خواهید شد.

فعالیت متابولیکی این جلبک ها اسید لینولئیک را به چندین آلدئید تبدیل می کند که بویی شبیه به خیار تازه ، هندوانه و برگ بنفشه دارد. علاوه بر کلروفیل ، جلبک برفی یک رنگدانه به نام آستاکسانتین تولید میکند که آن ها را پشمالو و صورتی میکند. همچنین آن ها مسئول رنگ صورتی پرهای فلامینگوی آمریکایی و گوشت سالمون هم هستند. هر چه بیشتر احساس راحتی کنند، بیشتر هم فعالیت میکنند. بنابراین تمام دره های برفی ، صورتی دیده میشوند. اما 4+ درجه برای آن ها خیلی گرم است . سرما عصب سه گانه و بوی متابولیت جلبک ها را فعال میکند و این دقیقا همان چیزی است که بوی برف را میسازد که متفاوت از بوی آب شیرین یا بوی باران است.

شبیه سازی برف در عطرها معمولا با کمک گرفتن از آلدئید ها ، ترکیبات aquatic و ozonic بازسازی میشود. عطر Doe In The Snow از برند 4160 یک عطر آلدئیدی کلاسیک با مشتی مرکبات آبدار در نت ابتدایی است که به کمک آکورد های گلی – میوه ای به تَپِش در می آید و تحت حمایت آکورد های خزه ای- چوبی و چرمی- حیوانی به راهش ادامه میدهد. برف در این عطر خیالیست. آلدئید ها با همدیگر همراه شکوفه های شیرین و  صمغ مرّ شیرین حسی سرگرم کننده از یخچال را در داخل شش هایتان ایجاد میکند. واقعیت امر این است که آب و هوای معتدل اروپا میتواند بیشتر رایحه ها را فراتر از تشخیص تغییر دهد اما بیشتر عطرهای شیپغ، سرمای خشکی دارند که دوست داشتنیست.

طراوت (خنکی و سردی) خاص ِ هوای زمستانی به یک نوعی ، نمونه ای راستین یا نماد اروپای شرقی می تواند تلقی گردد. این رایحه همه جا حضور دارد و حتی یک رایحه ادویه ای شرقی نیز ممکن است  ترکیبات آبزی (اکواتیک) مشابهی از آن را داشته باشد. برند بروکارد با استخدام موریس راسل که استاد افراط و زیاده روی در استفاده از (برخی)نت هاست، با تولید رایحه ای سرشار از طراوت و تازگی ابدی موجود در هوای سیبری  , یعنی عطر siberia  از سری terra incognita  که عطری کلاسیک و آبزی از دهه نود است ، یک گام فرا تر می رود. عطری سرشار از آلدهید ها و نت های خورشیدی که مختصرا  ولی بطور واضح برای انتقال تصویری از بیشه ای از درختان یخ زده ی نراد (نوعی درخت صنوبر) بازسازی شده است (یعنی تداعی گر درختان یخ زده نراد برای شخص می باشد یا حس حضور در این بیشه یخ زده به ادم دست میده)

در عطر California Snow از برند A Lab on Fire ، عطار با مشکلاتی در خصوص تصویر چند حسی برف مواجه بود که با کمک آلوئید های یخ زده ، mineral salicylate complex و مقدار کمی geosmin موفق به خلق رایحه ای همچون حس آب سرد شیرین شد .

با اینحال آب سرد هم میتواند کاملا متفاوت جلوه نماید. عطر لو فروید (L'Eau Froide Serge Lutens) که جزو معدود عطرهای خنک برند صاحب سبک و با کیفیت سرج لوتنز است، ترکیبی استادانه، کمپلکس و با کیفیت را با کمک آلدئیدها ، نت قدرتمند نعناع و مقدار کمی فلفل هندی به وجود آورده است . همچنین در عطر لو هیور (L'Eau d'Hiver Frederic Malle) از برند فردریک مال که ساخته ژان کلود النا است ، رایحه عطر، کم وزن و پر نقش و نگار جلوه میکند . ژان کلود در ساخت این عطر ، تم هایی که نقطه مقابل هم هستند را ترکیب کرده است. پس یاس هدیونی سرد و آبدار (متیل دی هیدرو جاسمونات) را با تم ضعیف بادم بوی و فلفل بوی و تمی نوشیدنی بوی که میموسا نام دارد ، همراه کرده است.

ایده استفاده از رایحه نعناع هم برای انتقال ذهنیت و حس و حال سرما و خنکی، بسیار متداول است. به عنوان مثال عطر گروماندی (خوراکی بوی) Snow mint از برند ویکتوریا سکرت را ببینید !!! که شبیه سازی شده از احساسات سرما و شکلات معروف After Eight chocolate mint است.

با همه اوصاف عطرسازان نیز قصد دارند بویی سبک و لطیف از برف را با جیزهای دیگری که عموما با منظره برفی در ارتباط است را پیدا کرده و جایگزین کنند . مقل Snow fair  از برند Lush که در خصوص یک بازار کریسمس سنتی ساخته شده است و شما رویاحی چون آبنبات شکری ، پشمک ، گلابی و کارامل را تجربه خواهید کرد. عطر میکالف neige نیز روایحی در خصوص چوب صندل ، گل زنبق ، وانیل و لوازم پودری آرایشی را ایجاد کرده است که در نوع خود جالب است. عطر Teint de Neige از برند Lorenzo Villoresi هم به احتمال زیاد تشبیهی از یک عطر کلاسیکی در سبک پودری ایتالیایی است که درون این بطری عناصری همچون گل رز، گل آفتاب پرست و لوبیای تونکا هم هست.

پایان این مقاله را با درج عطرهای خوبی که قلبی آبکی و  آکنده از آلدئید ها داشته و شامل حس و حال یخ و یخ زدگی هستند ، به پایان میرسانیم.

Vetiver Frozen Fragrance Guerlain for men

La Nuit de l`Homme Frozen Cologne Yves Saint Laurent for men

Cool Water Freeze Me Davidoff for men

Insense Ultramarine Ice Cube Givenchy for men

Ice*Men Mugler for men

 

نگارش و ترجمه : زهرا وظیفه - میثم وظیفه

استفاده از مطالب و مقالات وبسایت رویال عطر تنها با درج لینک سایت و  لینک صفحه ها امکان پذیر است .

بحث و گفتگو در قسمت نظرات همین صفحه

مرجع : لینک

 

برف بوی برف عطرهای غالب برفی عطر برفی عطر کریسمس

پیشنهادهای رویال عطر

برای ثبت نظر باید وارد سایت شوید ! ورود به سایت