کاربر مهمان خوش آمدید       ثبت نام ورود

لیست گروه های بویایی

چرم یکی از اولین نوت های استفاده شده در تاریخ عطرسازی می باشد . و خاصیتی دورگه (یونی یا مشترک) دارد . در قرن 16 میلادی از رایحه چرم بسیار استفاده می‌شد و برای پوشاندن بوی نامطبوع حیوانی آن را با مشک حیوانات، عنبرسائل و روغن‌های معطر مخلوط می‌کردند.
یک عطر چرمی را می توان به حالت هایی همچون چرب، ترش، تلخ، تند، میوه ای و حتی گلی تبدیل کرد .
گروه بویایی چوبی یکی از وسیع ترین گروه های بویایی است که در عطرهای مردانه بیشترین کاربرد را دارد . و ترکیب با نوت های میوه ای ، گلی ، صمغی و . . . آکورد های شگفت انگیزی را پدید می آورد .
گروه بویایی شرقی یکی از جذاب ترین گروه های بویایی برای خانم ها و آقایان محسوب میشود که جذابیت خاصی در فصول زمستان و پائیز در عطر ها ایجاد می کند .
نام گذاری گروه بویایی چایپر یا همان شیپغ بعد از تولید عطر coty chypre for women در سال 1917 انجام شد .
چایچر در زبان فرانسه به معنای قبرس می باشد .
عطرهایی که در آن ها از عناصری همچون پچولی(نعنا هندی) - خزه بلوطی - لادن - ترنج استفاده می شود ، جزو این دسته بندی قرار میگیرد .
این گروه بویایی با Accord متشکل از مرکبات در top note ، نت هایی بر محوریت labdanum و حیوانی و خزه در نت میانی را ایجاد میکند .
اسانس سازنده ی عطرهای پایچری ، توازنی است میان یک آکورد بین 3 ترکیب کلیدی . bergamot ( یک میوه مرکباتی ، که اطراف مدیترانه رشد میکند) - oakmoss - لادن یا labdanum (که یک ماده صمغی است از rockrose ، یک گیاه که در حوزه مدیترانه رشد میکند بخصوص در قبرس) . پس 3 ترکیب کلیدی ، 3 عنصر از دل قبرس ، این آکورد بی نظیر را ساخته است .
گروه بویایی مرکبات یکی از قدیمی ترین و پر طرفدارترین گروه های بویایی در میان آقایان و خانم ها می باشد که مشتکل از لیمو، پرتقال، ترنج، گریپ فروت و... می باشد. ترکیب نوت ها گلی با مرکبات آکورد های زنانه را می سازند و ترکیب نوت های معطر با مرکبات آکوردهای مردانه را پدید آورند.
گروه بویایی معطر یا به اصطلاح (Aromatic) ، معمولا از ترکیباتی همچون اسطوخودوس (Lavender) ، رزماری ، مریم گلی ، زیره سبز و سایر گیاهان تشکیل می شود .
این گروه بویایی رایحه ای علفگون ، تند و سبز را به وجود می آورد و اغلب با نوت های ادویه ای (اسپایسی) و مرکباتی ترکیب می شود .
از این گروه بویایی بیشتر در عطرهای مردانه استفاده می شود .